تنش در روابط اوکراین و لهستان؛ احضار سفرای دو کشور

سخنگوی وزارت خارجه اوکراین اعلام کرد که در نشست با سفیر لهستان به وی ابلاغ شد که اظهارات درباره عدم قدردانی ادعایی اوکراین از کمک لهستان، «نادرست و غیرقابل پذیرش» است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اوکراین و لهستان سه‌شنبه 10 مرداد، سفیران یکدیگر را احضار کردند.

این اقدام به دنبال بروز اختلاف میان اوکراین و لهستان در پی اظهارات مارسین پرزیداک، مشاور سیاست خارجی رئیس‌جمهوری لهستان، مبنی بر لزوم قدردانی بیشتر کی‌یف از حمایت ورشو در جنگ اوکراین و روسیه، انجام شد.

پرزیداک با اشاره به ممنوعیت واردات کالاهای اساسی اوکراینی که ماه آینده منقضی می‌شود، گفت که دولت لهستان باید از منافع کشاورزان این کشور دفاع کند.

کی‌یف و ورشو متحدان نزدیک در طول این منازعه بودند که با تهاجم روسیه به اوکراین در فوریه 2022 آغاز شد.

اوله نیکولنکو، سخنگوی وزارت امور خارجه اوکراین اعلام کرد که در نشست با سفیر لهستان به وی ابلاغ شد که اظهارات درباره عدم قدردانی ادعایی اوکراین از کمک لهستان، «نادرست و غیرقابل پذیرش» است.

در بیانیه اوکراین آمده است: «بر این باوریم که دوستی اوکراین و لهستان، بسیار عمیق‌تر از مصلحت سیاسی است. سیاست نباید در درک متقابل و استحکام روابط میان مردم دو کشورما، تردید ایجاد کند.»

وزات خارجه لهستان نیز با درج واکنش خود در پلتفرم «ایکس» (توئیتر سابق) نسبت به «نظرات نمایندگان حاکمیت اوکراین»، اعلام کرد که سفیر اوکراین در ورشو را احضار کرده است.

رسانه‌های لهستانی دوشنبه به نقل از پرزیداک در مورد تمدید احتمالی ممنوعیت لهستان بر واردات محصولات کشاورزی اوکراین آوردند: «ممهمترین موضوع در حال حاضر، دفاع از منافع کشاورز لهستانی است.»

او افزود: «به نظرم نکته مهم این است که کی‌یف، تقدیر از ایفای نقش لهستان طی ماه‌های گذشته به نفع اوکراین را در پیش بگیرد.»

ممنوعیت محصولات کشاورزی اوکراین

اتحادیه اروپا در ماه مه به لهستان، بلغارستان، مجارستان، رومانی و اسلواکی اجازه داد تا فروش داخلی گندم، ذرت، تخم شلغم و تخم آفتابگردان اوکراینی را ممنوع کنند.

این پنج کشور خواهان تمدید ممنوعیت واردات غلات اوکراینی حداقل تا پایان سال هستند که تاریخ انقضای آن، 15 سپتامبر است.

کی‌یف ضمن «غیر دوستانه» توصیف‌کردن تصمیم لهستان، از شرکای اوکراین و کمیسیون اروپا خواست تا صادرات بدون مانع تمام محصولات کشاورزی اوکراین به اتحادیه اروپا را تضمین کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید