ترامپ به تلاش برای تغییر نتیجه انتخابات 2020 متهم شد

ترامپ پیشتر اعلام کرده بود که حتی در صورت محکوم شدن، دست از تلاش برای کاندیداتوری برای انتخابات ریاست‌جمهوری نخواهد کشید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین ایالات متحده که قصد دارد در انتخابات سال 2024 دوباره به کاخ سفید بازگردد، روز سه‌شنبه توسط وزارت دادگستری آمریکا متهم شد که تلاش کرده است شکست خود در جریان انتخابات ریاست‌جمهوری 2020 را از طریق «توطئه و خشونت» معکوس کند.

به گزارش «رویترز»، این اتهامات ناشی از تحقیقات جک اسمیت، دادستان ویژه دادگستری آمریکاست که رسیدگی به تخلفات ترامپ در دوران ریاست‌جمهوری و پس از آن را بر عهده دارد.

مقامات شهادت داده‌اند که ترامپ، بر اساس «ادعاهای دروغین» درباره «تقلب گسترده» در جریان رای‌گیری، آنها را تحت فشار قرار داده است تا نتایج انتخابات را باطل کنند. هواداران ترامپ نیز در تلاش برای جلوگیری از تأیید نهایی پیروزی جو بایدن، رقیب دموکرات ترامپ، در 6 ژانویه 2021 به کنگره آمریکا در ساختمان کاپیتول حمله کردند.

برخی قانونگذاران بلندپایه دموکرات، شامل چاک شومر، رئیس سنا، حکیم جفریز، رهبر اقلیت مجلس نمایندگان کنگره، و نانسی پلوسی، رئیس سابق مجلس نمایندگان، پس از ایراد اتهامات جدید علیه ترامپ توسط دادستان ویژه، در بیانیه‌هایی تلاش‌های رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا برای زیر پا گذاشتن قانون اساسی ایالات متحده و نادیده گرفتن رای مردم این کشور را به شدت محکوم کردند.

به گفته رویترز، ترامپ توانایی شگفت‌انگیزی در جان به در بردن از مسائل حقوقی، جنجال‌های سیاسی و بدرفتاری‌های شخصی از خود نشان داده است. او پیشتر اعلام کرده بود که حتی در صورت محکوم شدن، دست از تلاش برای کاندیداتوری برای انتخابات ریاست‌جمهوری نخواهد کشید.

طی دورانی که ترامپ تحت پیگرد وزارت دادگستری آمریکا بوده است، بسیاری از جمهوری‌خواهان، شامل مقامات منتخب و رأی‌دهندگان عادی، از وی حمایت کرده‌ و اتهامات مطرح‌شده علیه وی را تحت عنوان «پیگرد گزینشی» و «توطئه دموکرات‌ها برای نابودی سیاسی ترامپ» محکوم کرده‌اند.

کارشناسان به رویترز گفته‌اند که متهم شدن در پرونده حمله به کنگره می‌تواند به ترامپ کمک کند تا پایگاه خود در میان جمهوری‌خواهان را تحکیم کند و احتمالا نامزدی این حزب برای انتخابات ریاست‌جمهوری را به دست آورد.

با این حال، اتهامات فعلی و آینده علیه ترامپ، کار او را برای جذب جمهوری‌خواهان میانه‌رو و رای‌دهندگان مستقل‌ دشوارتر می‌کند، که می‌تواند به باخت نهایی وی در انتخابات ریاست‌جمهوری پیش رو بینجامد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید