نگرانی واشینگتن از فروش پهپادهای نظامی ایران به کشورهای آمریکای لاتین

رسانه‌های ایرانی گزارش داده‌اند که تهران و لاپاز به یک «تفاهم‌نامه دفاعی-امنیتی» دست پیدا کرده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

از آنجایی که بولیوی به خرید هواپیماهای بدون سرنشین نظامی ساخت ایران اظهار علاقه کرده است، واشینگتن از احتمال باز شدن بازار جدیدی برای فروش تسلیحات ایرانی به کشورهای آمریکای لاتین اظهار نگرانی کرده است.

به گزارش «سی.ان.بی.سی»، ادموندو نویلو، وزیر دفاع بولیوی هفته پیش علاقه کشورش برای دستیابی به هواپیماهای بدون سرنشین نظامی ایرانی را تأیید کرد.

نویلو در تاریخ 20 ژوئیه به تهران رفته بود، و به گفته خودش در آنجا با مقامات نظامی ایران دیدار کرده و در زمینه «منافع مشترک» صحبت کرده بود. رسانه‌های ایرانی گزارش دادند که تهران و لاپاز طی این دیدار به یک «تفاهم‌نامه دفاعی-امنیتی» دست پیدا کردند.

پس از آنكه اعضای حزب مخالف دولت بولیوی و وزارت امور خارجه کشور همسایه آرژانتین خواستار اطلاعاتی درباره تفاهم‌نامه مذکور شدند، نویلو گفت كه دولت بولیوی عمیقا به هواپیماهای بدون سرنشین پیشرفته ساخت ایران علاقه دارد.

وزیر دفاع بولیوی گفت دولت می‌تواند از این پهپادها برای محافظت از مرزهای کشور در برابر قاچاق مواد مخدر و دیگر موارد قاچاق استفاده کند، و افزود پهپادهای ایرانی می‌توانند به نظارت بر مناطق کوهستانی و بهبود نظارت نظامی کمک کنند.

نزدیکی اخیر ایران و بولیوی و احتمال بده بستان نظامی دو کشور نگرانی ایالات متحده را برانگیخته است. دو روز پس از اظهارات نویلو، جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی ایالات متحده، طی مصاحبه‌ای اعلام کرد که دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، نگران هرگونه صادرات فناوری ایرانی است که می‌تواند به ایجاد «بی‌ثباتی» بینجامد.

کربی به تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران به دلیل صادرات هواپیماهای بدون سرنشین انتحاری به روسیه برای جنگ علیه اوکراین اشاره کرد و گفت: «ما از تمام کشورها، هر کجا که هستند، می‌خواهیم پیش از آنکه به هرگونه پیمان نظامی با ایران ورود کنند، تبعات چنین کاری را در نظر بگیرند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید