پنتاگون ادامه حضور سربازان آمریکایی در خلیج را بررسی می‌کند

نیروهای آمریکایی طی برهه چندماهه عقب‌نشینی از أفغانستان، دو ناو هواپیمابر را اعزام کردند؛ اما این‌بار هدف نیروهای آمریکایی، مقابله با مزاحمت‌های ایران است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

آب‌های بین‌المللی هفته‌ها است که شاهد هیچ اقدامی از سوی ایران برای توقیف کشتی‌ها نبوده‌ و آخرین اقدام از این دست به 5 ژوئیه بازمی‌گردد.

نیروی دریایی ایران در تاریخ مذکور کوشید دو کشتی را در خلیج توقیف کند که نیروهای آمریکایی با سرعت وارد منطقه شدند و از این اقدام جلوگیری کردند.

این حادثه در آب‌های بین‌المللی عمان رخ داد.

توقف حملات

منابع نظامی آمریکا در گفت‌وگو با «العربیه» طی ساعات گذشته، خاطرنشان کردند که در هفته‌های گذشته هیچ گونه اقدامی از سوی ایران علیه کشتی‌های تجاری انجام نشد.

این منابع با اشاره به بسیج نیروهای نظامی آمریکا در منطقه تاکید کردند که نیروی هوایی آمریکا طی هفته‌های گذشته، یک اسکادران از هواپیماهای «اف-35» و یک اسکادران دیگر «اف-16» را اعزام کرد و از بهار سال گذشته یک اسکادران از هواپیماهای «ای-10» را نیز در این منطقه در خدمت دارد.

نکته حائز اهمیت این است که آمریکایی‌ها، دو ناوشکن را در همراهی با کشتی‌هایشان به خدمت گرفتند که به این ترتیب تنگه هرمز و خلیج عمان، از هوا و دریا با تعداد بیشتری شناور نیروی دریایی و هواپیماها در سطوحی تحت پوششی قرار گرفته که منطقه در بازه سالها، شاهد چنین حضوری نبوده است.

نیروهای آمریکایی طی برهه چندماهه عقب‌نشینی از أفغانستان، دو ناو هواپیمابر را اعزام کردند؛ اما این‌بار هدف نیروهای آمریکایی، مقابله با مزاحمت‌های ایران است.

بازدارندگی یکپارچه

ارتش آمریکا طی ده سال گذشته، رهیافت‌های تازه‌ای را برای رویارویی با خطرات خاورمیانه، مورد بررسی قرارداده و برهمین أساس در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ، تصمیم به کاهش نیروها اتخاذ گردید و «پنتاگون» سیاست کاهش نیرو به کمتر از چهل هزار نفر تا سال 2020 را در پیش گرفت.

این سیاست در دوران مارک اسپر، وزیر دفاع پیشین آمریکا و لوید آستین وزیر کنونی، تداوم یافت اما آستین، رهیافتی دوگانه را بر اساس آنچه که «بازدارندگی یکپارچه» نامید، دنبال کرد. او در سخنرانی در کنفرانس بحرین در پاییز 2021 توضیح داد که ایالات متحده به همراه شرکا و متحدان خود برای تضمین امنیت منطقه از جمله امنیت دریایی، همکاری خواهد کرد.

با این حال، حوادث دو سال گذشته، آکنده از حمله به کشتی‌های تجاری در آب‌های بین‌المللی، به‌ویژه کشتی‌های حامل محموله‌های نفتی متعلق به شرکت‌های آمریکایی بود.

استقرار سریع

به گفته مقامات نظامی آمریکا به «العربیه»، دکترین جدید دفاع از منطقه و امنیت آن بر «استقرار سریع» استوار است که به عنوان نمونه، مستلزم اقدام آمریکا به اعزام هواپیماهای غول پیکر«بی-52» در همراهی با نیروهای هوایی کشورهایی است که این بمب‌افکن در آسمان آنها پرواز می‌کند.

آمریکایی‌ها کوشیدند از طریق دکترین«استقرار سریع»، ضمن جبران استقرار دائمی نیروها، پیام بازدارندگی را به ایرانی‌ها برسانند، اما آنها بر این باورند که ایران متوجه شد، این نیروهای هوایی، می‌آیند ولی بعد از چند روز یا چند هفته از منطقه بیرون رفته و بدین ترتیب نیروهای آمریکایی، توانایی خود را برای «مداخله سریع» از دست می‌دهند.

شکست بازدارندگی

نیروهای ایرانی برای بهره برداری از این شکاف در نحوه حضور آمریکایی‌ها در منطقه، حمله به کشتی‌های تجاری در خلیج عمان و تنگه هرمز را آغاز کرده و توانستند کشتی‌ها را کنترل و به آب‌های سرزمینی ایران برساند به طوری که آزادکردن این کشتی‌ها تنها پس از مذاکرات دشوار میان صاحبان کشتی و مقامات ایرانی ممکن شد.

ایران همچنین موفق به ایجاد وحشت در مدیریت شرکت‌های نفتی شد به طوری که بر أساس برخی گزارش‌ها، کشتی‌های حامل نفت ایران، توقیف‌شده توسط مقامات آمریکایی در خلیج مکزیک، از شرکت‌های آمریکایی می‌خواهند که محموله آنها را تخلیه و در بازار بفروشند اما شرکت‌های آمریکایی از بیم اقدام ایرانی‌ها، از این کار خودداری کردند.

چه‌بسا آنچه در روز جشن استقلال آمریکا اتفاق افتاد، تاثیری تعیین‌کننده در رهیافت آمریکایی‌ها گذاشته باشد، زیرا معاون سابق وزارت دفاع قبل از ترک منصب خود، فاش کرد که وزیر دفاع، مقامات ارشد را درگیرو دار مشارکت آنها در جشن 4 جولای، به جلسه‌ای دعوت کرد. علت چنین نشستی، نزدیک‌شدن نیروهای ایرانی به کشتی‌های تجاری در ساعت اولیه بامداد 5 جولای (به وقت خلیج) بود.

افزایش نیرو در خلیج

بلافاصله پس از آن، نیروهای آمریکایی جنگنده‌های «اف-35» و «اف-16» را در منطقه بسیج و یک ناوشکن اضافی را اعزام کردند. منابع نظامی آمریکا تاکید دارند که این نیروها از آن زمان تاکنون، منطقه را ترک نکرده و وزیر دفاع آمریکا به شکلی جدی در حال بررسی امکان ابقای آنها در منطقه تا آینده قابل پیش‌بینی است؛ به ویژه که رویکرد کاهش نیرو و تجهیزات و جایگزینی آنها در چارچوب دکترین «استقرار سریع»، جواب نداد و نتوانست ایران را از کنترل کشتی‌های تجاری در آب‌های بین‌المللی، بازدارد.

این تصمیم، شاخصی مهم برای متحدان و شرکا در منطقه خاورمیانه به ویژه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج خواهد بود که از طریق آن، ایالات متحده ضمن تاکید عملی بر حفظ امنیت شرکا و متحدان خود، آمادگی واشینگن تحت رهبری جو بایدن، رئیس جمهوری کنونی، برای تامین نیروی ضروری در این راستا را اعلام می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید