بورکینافاسو و مالی نسبت به مداخله نظامی در نیجر هشدار دادند

مسئولان دو کشور همچنین درباره عواقب فاجعه‌بار مداخله نظامی در نیجر که تمامی منطقه را بی‌ثبات می‌کند، هشدار داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مقامات اواگادوگو و باماکو، در بیانیه‌ای مشترک هشدار دادند که هرگونه مداخله نظامی در نیجر برای بازگرداندن محمد بازوم، رئیس‌جمهوری منتخب برکنارشده با کودتا به قدرت، به منزله «اعلان جنگ به بورکینافاسو و مالی» است.

به گزارش «فرانس‌پرس»، دوشنبه 9 مرداد، بیانیه مشترک صادرشده توسط مسئولان برآمده از دو کودتا در این دو کشور، در بر دارنده «هشداری با این محتواست که هرگونه مداخله نظامی در نیجر به عنوان اعلان جنگ علیه بورکینافاسو و مالی تلقی خواهد شد.»

این بیانیه، یک روز پس از تهدید رهبران غرب آفریقا در نشست ابوجا، پایتخت نیجریه، به استفاده از قدرت صادر شد.

خروج از سازمان «سیدیاو»

مقامات دو کشور همچنین هشدار دادند که «هرگونه مداخله نظامی علیه نیجر به خروج بورکینافاسو و مالی از جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا «سیدیاو» و اتخاذ تدابیر دفاعی مشروع در حمایت از نیروهای مسلح و مردم نیجر خواهد انجامید.

مسئولان همچنین درباره «عواقب فاجعه‌بار مداخله نظامی در نیجر که تمامی منطقه را بی‌ثبات می‌کند»، هشدار داد.

این مقامات «مخالفت خود با اجرای» آنچه که به عنوان «تحریم‌های غیرقانونی، نامشروع و غیرانسانی علیه مردم و مقامات نیجریه» تصویب‌شده در ابوجا توصیف کردند، مورد تاکید قرار دادند.

از سویی مسئولان برآمده از کودتا در گینه نیز در بیانیه‌ای جداگانه، عدم موافقت خود را با تحریم‌های اعمال شده توسط «سیدیاو» شامل مداخله نظامی، اعلام کردند.

در این بیانیه خاطرنشان شد: «مقرر داشته است این تحریم‌ها را که نامشروع و غیرانسانی می‌داند، پیاده نکند.»

تجدید نظر در موضع

کوناکری از جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا خواست تا «در موضع خود تجدیدنظر کنند.»

این امر پس از آن بود که رهبران «سیدیاو» یکشنبه، ضرب‌الاجل یک هفته‌ای را برای این گروه نظامی در نیجر برای «بازگشت کامل به نظم قانون اساسی» تعیین و اعلام کردند «توسل به زور» در صورت عدم پاسخگویی به این ضرب‌الاجل، بعید نیست.

این سازمان منطقه‌ای همچنین مقرر داشت، «کلیه مبادلات تجاری و مالی» میان کشورهای عضو و نیجر را به حالت تعلیق درآورده و تحریم‌های مالی دیگری از جمله توقیف دارایی‌های مقامات نظامی درگیر در کودتا را اعمال کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید