کودتاچیان نیجر فرانسه را به توطئه‌چینی برای مداخله نظامی متهم کردند

امانوئل مکرون در واکنش به تجمع هزاران نفر در مقابل سفارت فرانسه در نیامی متعهد شد که در صورت حمله به شهروندان یا منافع پاریس در نیجر اقدامی «فوری و قاطعانه» انجام خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

رهبران کودتای نظامی، فرانسه را به توطئه‌چینی برای مداخله نظامی با هدف بازگرداندن محمد بازوم، رئیس جمهوری مخلوع به قدرت در نیجر، متهم کردند.

به گزارش «گاردین»، دوشنبه 9 مرداد، رهبران کودتای نظامی که قدرت را در نیجر به دست گرفته‌اند، در تلویزیون ملی این کشور، گفتند که فرانسه در جستجوی «راه‌ها و ابزارهایی برای مداخله نظامی در نیجر است و با رئیس گارد ملی نیجر برای کسب مجوز سیاسی و نظامی لازم جلسه‌ای برگزار کرده است.»

کودتاچیان نیجر، همچنین «حسومی مسعودو»، وزیر خارجه در دولت بازوم، را متهم کردند که به فرانسه برای حمله به کاخ ریاست جمهوری در نیامی به‌منظور آزاد‌سازی محمد بازوم چراغ سبز نشان داده است.

رئیس جمهوری برکنار شده نیجر، عصر یکشنبه به همراه «محمد ادریس دبی ایتنو»، رئیس جمهوری چاد در اقامتگاه ریاست جمهوری که در آن بازداشت شده و در حصر است، حاضر شد.

بر اساس آنچه عزیز محمد صالح، سخنگوی دولت چاد به خبرگزاری فرانسه گفت، این دیدار پس از آن انجام شد که رئیس جمهوری چاد اوایل روز یکشنبه وارد نیامی شد تا پیشنهاداتی را برای بهبود شرایط ارائه کند.

ضرورت بازگشت بازوم به قدرت

فرانسه که کودتا در نیجر را محکوم کرده و خواستار بازگرداندن بازوم شده، تاکنون درباره ادعای احتمال دخالت نظامی در نیجر سکوت کرده است.

روز دوشنبه، وزارت خارجه فرانسه در این باره به «رویترز» گفته است که تنها بازوم را به عنوان یک مرجع قانونی در نیجر به رسمیت می‌شناسد و تلاش‌های آن بر حفاظت از شهروندان فرانسوی و منافع پاریس، در آن کشور متمرکز است.

وزارت خارجه فرانسه همچنین اتهامات رهبران کودتای نظامی نیجر، مبنی بر استفاده نیروهای امنیتی فرانسه از ابزارهای مرگبار برای پاسخ به حمله روز یکشنبه هواداران حکومت نظامی به سفارت این کشور در نیامی را رد کرد.

بازگشت به حاکمیت قانون اساسی

جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا نیز خواستار «آزادی فوری» رئیس جمهوری برکنار شده نیجر و «بازگشت کامل به حاکمیت قانون اساسی» شد.

به گزارش «العربیه»، این سازمان منطقه‌ای همچنین تصمیم گرفت تا «تمام مبادلات تجاری و مالی» بین کشورهای عضو و نیجر را به حالت تعلیق درآورد.

نیجر یک کشور ساحلی با 26 میلیون نفر جمعیت است و با وجود در اختیار داشتن منابع غنی اورانیوم، یکی از فقیرترین کشورهای جهان است.

بازوم، متحد قدرت‌های غربی، در 26 ژوئیه در یک کودتا توسط گارد نخبه ریاست جمهوری نیجر سرنگون شد و ژنرال «عبدالرحمان تیانی» خود را رهبر اعلام کرد.

به گفته کودتاگران، این کودتا پاسخی به «تخریب وضعیت امنیتی» مرتبط با درگیری‌های جهادی و همچنین فساد و مشکلات اقتصادی بود.

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، پس از تجمع هزاران نفر در مقابل سفارت فرانسه، قول داد که در صورت حمله به شهروندان یا منافع پاریس، اقدامی «فوری و سازش‌ناپذیر» انجام خواهد شد.

ناظران می‌گویند این کودتا تهدیدی جدی برای استراتژی فرانسه در آفریقا است تا در حضور نظامی یک دهه‌ای و ماموریت ضد‌جهادی خود تجدید‌نظر کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید