روسیه: پهپاد آمریکایی در آسمان سوریه به شکلی خطرناک به جنگنده روسی نزدیک شد

این دست از حوادث میان هواپیماهای روسی و غربی در ماه‌های اخیر نه تنها در سوریه، بلکه بر فراز دریای سیاه و همچنین دریای بالتیک در فضای منازعه جاری در اوکراین، افزایش یافته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مزاحمت متقابل هواپیماهای روسی و آمریکایی در حریم هوایی سوریه طی ماه‌های اخیر به شدت افزایش یافته و در فضای تبادل اتهامات دو طرف، میانگین این موارد به دو حادثه در روز رسیده است.

اولگ گورینوف، معاون مرکز آشتی روسیه، در خصوص موردی تازه در این پرونده اعلام کرد که یک پهپاد «ام کیو – 9» متعلق به «ائتلاف» به رهبری آمریکا به شکل خطرناکی به یک جنگنده «سو-34» روسی در آسمان سوریه نزدیک شده است.

نزدیک‌شدن خطرناک

گورینوف گفت: «نزدیک‌شدن خطرناک یک پهپاد«ام کیو-9»متعلق به ائتلاف بین‌المللی به جنگنده «سو-34» نیروی هوایی روسیه در 30 جولای در ساعت 6:53 در ارتفاع 5000 متری آسمان استان رقه به فاصله کمتر از 100 متر ارتفاع، ثبت شد.»

او همچنین با اشاره به عدم هماهنگی این پرواز پهپاد «ائتلاف» با طرف روسی، تصریح کرد: «درایت حرفه‌ای خلبانان روسی و اقدامات به‌موقع آن‌ها، باعث شد از بروز برخورد جلوگیری شود.»

سخنان گورینوف تنها چند ساعت پس از تاکیدش بر این بود که پهپادهای ائتلاف بین‌المللی به رهبری واشینگتن، 340 بار ایمنی پروازها در سوریه را در جولای جاری، نقض کردند.

گورینوف شنبه اعلام کرد که پهپادهای ائتلاف، 1752 پرواز ناهماهنگ را در مناطق مشمول پروتکل‌های عدم برخورد در سال 2023، از جمله 340 پرواز در جولای 2023 انجام دادند.

به گفته او از اول ژانویه 2023 تاکنون، 1761 مورد نقض مرزهای سوریه توسط هواپیماهای «ائتلاف» ثبت شده است. او افزود که تنها در ژوئیه 2023، 213 مورد ثبت شد و هواپیماهای ائتلاف، 180 بار حریم هوایی منطقه التنف که خطوط هوایی بین‌المللی از آن عبور می‌کنند را نقض کردند؛ آنهم در زمانی که هواپیماهای غیرنظامی در این منطقه در حال پرواز بودند.

رخدادهای مشابه

آمریکا در ماه جاری نیز شکایات زیادی از این دست از نزدیک‌شدن بدون هماهنگی پهپادهای روسیه به پهپادهای خود بر فراز سوریه را ثبت کرده است.

این دست از حوادث میان هواپیماهای روسی و غربی در ماه‌های اخیر نه تنها در سوریه، بلکه بر فراز دریای سیاه و همچنین دریای بالتیک در فضای منازعه جاری در اوکراین، افزایش یافته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید