اولین حضور رسانه‌ای محمد بازوم رئیس جمهوری نیجر پس از کودتا

کودتاگران نیجر وزیر خارجه این کشور را به ارائه مجوز به فرانسه جهت حمله به کاخ ریاست جمهوری برای آزادی محمد بازوم متهم می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در آخرین رویداد پس از تحولات جدید در نیجر، پس کودتای چهارشنبه هفته گذشته نظامیان علیه دولت محمد بازوم، کودتاچیان این کشور، حسومی مسعودو وزیر خارجه دولت قبلی را به ارائه مجوز حمله به فرانسه به کاخ ریاست جمهوری نیجر برای آزادی بازوم متهم کردند.

کودتاچیان، دوشنبه 9 مرداد، در بیانیه‌ای اعلام کردند که وزیر خارجه دولت قبلی مجوزی را امضا کرده است که به فرانسه اجازه حمله به کاخ ریاست جمهوری را می‌دهد.

Advertisement

این بیانیه ارتش چند ساعت پس از ظهور رئیس جمهوری معزول نیجر منتشر شد که اولین حضور رسمی او در رسانه‌ها پس از کودتای 26 جولای بوده است.

محمد بازوم، شامگاه یکشنبه به همراه محمد ادریس دبی ایتنو، رئیس جمهوری چاد در مقر ریاست جمهوری که در آن بازداشت شده است، ظاهر شد.

ابتکار چاد برای آزادی بازوم

روز یکشنبه محمد ادریس دبی ایتنو، با هدف گفت‌وگو با سران کودتای نظامی و حل بحران نیجر و آزادی محمد بازوم وارد نیامی پایتخت این کشور شد.

عزیز محمد صالح، سخنگوی دولت چاد به خبرگزاری فرانسه با اعلام خبر سفر رئیس جمهوری چاد به نیجر گفت ابتکار چاد مورد حمایت اغلب کشورهای غرب آفریقا قرار گرفته است.

او با تاکید بر اینکه این یک ابتکار از سوی دولت چاد است، تصریح کرد که محمد دبی ایتنو از طرف جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا ماموریت ویژه‌ای ندارد.

آزادی فوری بازوم

پیشتر رهبران گروه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا (اکواس) در جریان نشست روز یکشنبه در ابوجا به کودتاچیان نیجر یک هفته فرصت دادند تا اوضاع کشور را طبق قانون اساسی و بدون «استفاده از زور» به حکومت قانونی محمد بازوم بازگردانند.

این گروه با اعلام ممنوعیت سفر برای رهبران کودتای نیجر و بلوکه کردن دارایی‌های آنها، اعلام کرد، «محمد بازوم» رئیس جمهوری قانونی نیجر است و خواستار آزادی فوری و بازگشت او به قدرت و از سرگیری عمل به قانون اساسی نیجر شد.

گروه (اکواس) حمایت برخی طرف‌های خارجی از کودتای نیجر را محکوم کرد و همه مبادلات تجاری با نیجر را نیز به حالت تعلیق درآورد.

این گروه همچنین همه کمک‌ها به نیجر را متوقف و دارایی‌های این کشور را بلوکه کرد.

نیروهای گارد ریاست جمهوری نیجر، چهارشنبه 4 مرداد ماه جاری محمد بازوم را در داخل کاخ ریاست جمهوری تحت بازداشت در آوردند و سپس او را از مقام خود برکنار کردند.

نظامیان نیجر در تلویزیون دولتی این کشور پس از برکناری بازوم از بسته شدن مرزها و برقراری منع آمد و شد خبر دادند.

نیجر یک کشور ساحلی با 20 میلیون نفر جمعیت است که به‌رغم داشتن منابع اورانیوم یکی از فقیرترین کشورهای جهان به شمار می‌رود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید