کی‌یف: شمار بیشتری از کشورها ظرف 2 روز آینده در مذاکرات جده مشارکت خواهند کرد

«وال استریت ژورنال»: ریاض در اوایل ماه اوت، میزبان مذاکرات مربوط به اوکراین با حضور کی‌یف، کشورهای غربی و کشورهای بزرگ در حال توسعه از جمله هند و برزیل خواهد بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یوهن میتنکو، مشاور وزیر خارجه اوکراین، با اعلام برخورد باز کی‌یف با تمامی طرح‌های صلح، نقش پادشاهی عربی سعودی در تداوم ارائه ابتکار‌های صلح را ستود.

میتنکو، یکشنبه 8 مرداد، در گفت‌وگو با «العربیه»، ضمن ابراز امیدواری نسبت به دستیابی به دیدگاهی واحد طی مذاکرات آتی، پیش‌بینی کرد ظرف دو روز آینده، مشارکت چند کشور در مذاکرات جده تایید شود.

مذاکرات جده

روزنامه «وال استریت ژورنال» شنبه گزارش داد که ریاض در اوایل ماه اوت، میزبان مذاکرات مربوط به اوکراین با حضور کی‌یف، کشورهای غربی و کشورهای بزرگ در حال توسعه از جمله هند و برزیل خواهد بود.

این روزنامه به نقل از دیپلمات‌های شرکت‌کننده در این گفت‌وگوها افزود: «در این نشست که قرار است روزهای 5 و 6 اوت در شهر جده سعودی برگزار شود، مقامات ارشد حدود 30 کشور حضور خواهند داشت.»

قدردانی زلنسکی از سعودی

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین در 27 فوریه از سعودی به خاطر حمایت از صلح در اوکراین و حاکمیت آن، قدردانی کرده بود.

رئیس جمهوری اوکراین در آن تاریخ از شاهزاده فیصل بن فرحان، وزیر امور خارجه سعودی در مقر ریاست جمهوری در کی‌یف، استقبال کرد.

بن فرحان در جریان این استقبال، بار دیگر بر رویکرد جدی و حمایت پادشاهی از همه تلاش‌های بین‌المللی با هدف حل و فصل سیاسی بحران (اوکراین-روسیه) و تداوم تلاش‌های ریاض برای کمک به کاهش اثرات منفی انسانی ناشی از آن، تأکید ورزید.

او در جریان این سفر همچنین با دیمیترو کولبا، همتای اوکراینی خود دیدار و طی آن درباره تحولات بحران اوکراین، گفت‌وگو کرد.

وزیر خارجه سعودی همچنین بر حمایت این پادشاهی از کاهش تنش، حفاظت از غیرنظامیان و پیگیری جدی راه‌حل‌های سیاسی مبتنی بر مذاکره و حمایت از همه تلاش‌های بین‌المللی با هدف حل و فصل سیاسی بحران، تاکید ورزید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید