چین: آمریکا تایوان را به «بشکه باروت» تبدیل کرده است

تایوان 19 میلیارد دلار تسلیحات خریداری کرده که هنوز بخش اعظم آن به جزیره تحویل داده نشده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در پی اعلام بسته کمک نظامی 345 میلیون دلاری آمریکا به تایوان، چین، واشینگتن را متهم کرد که تایوان را به «انبار مهمات»، تبدیل کرده است.

جنگ در تنگه تایوان

دفتر امور تایوان در چین، شنبه 7 مرداد بیانیه‌ای در مخالفت با ارائه کمک‌های نظامی به تایوان، که چین آن را بخشی از قلمرو خود می‌داند، صادر کرد.

چن بن هوآ، سخنگوی دفتر امور تایوان در چین گفت: «صرف نظر از حجم پول مردم عادی مالیات‌دهنده که توسط نیروهای جدایی‌طلب تایوان خرج می‌شود و صرف نظر از شمار تسلیحات آمریکایی، خللی در عزم چین برای حل مشکل تایوان و اراده راسخ پکن برای دستیابی به اتحاد مجدد سرزمین مادری ما ایجاد نخواهد شد.»

به گفته او اقدامات آمریکا، تایوان را به «بشکه باروت» و «انبار مهمات» تبدیل کرده که خطر جنگ در تنگه تایوان را تشدید می‌کند.

این تحولات، ساعاتی پس از آن بود که این جزیره خودمختار، سحرگاه یکشنبه 8 مرداد از ردیابی 6 کشتی نیروی دریایی چین در آب‌های سواحل خود، خبر داد.

تداوم بحران

ارتش آزادی‌بخش خلق چین در سال‌های اخیر، تمرین‌های نظامی خود معطوف به تایوان را افزایش داده و جت‌های جنگنده و ناوهای جنگی را در اطراف جزیره، به حرکت درآورده است.

از سوی دیگر، دولت حاکم در تایوان به رهبری حزب دموکراتیک ترقی‌خواه، خرید تسلیحات از ایالات متحده را به عنوان بخشی از استراتژی بازدارندگی خود در برابر آنچه که «تهاجم چین» نامیده، افزایش داده است.

آخرین نوبت از این کمک‌ها، برخلاف خریدهای نظامی قبلی، بخشی از اختیارات ریاست جمهوری است که سال گذشته توسط کنگره آمریکا برای تخلیه تسلیحات از انبارهای نظامی موجود در این کشور تصویب شد. بدین ترتیب تایوان مجبور نخواهد شد در انتظار تولید و فروش نظامی بماند.

این در حالی است که تایوان 19 میلیارد دلار تسلیحات خریداری کرده که هنوز بخش اعظم آن به جزیره تحویل داده نشده است.

واشینگتن همچنین قرار است سامانه‌های پدافند هوایی قابل حمل توسط انسان، توانمندی‌های اطلاعاتی، قابلیت‌های نظارتی، سلاح گرم و موشک را به تایوان بفرستد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید