فرانسه: هرگونه حمله به منافعمان در نیجر واکنش شدیدی به همراه خواهد داشت

برخی از تظاهرکنندگان حامی کودتا تابلوی سفارت فرانسه را کندند و بجای آن پرچم روسیه و نیجر را قرار دادند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه پس از تظاهرات برابر سفارت این کشور در نیامی، پایتخت نیجر و تلاش برای ورود به ساختمان سفارتخانه، تاکید کرد که به هرگونه حمله به منافع پاریس در نیجر واکنش شدید و فوری نشان خواهد داد.

کاخ «الیزه»، یکشنبه 8 مرداد در بیانیه‌ای با اشاره به اظهارات مکرون افزود: «هر شخصی که به شهروندان، نظامیان، دیپلمات‌ها و مراکز دیپلماتیک فرانسه حمله کند پاسخی شدید و فوری دریافت خواهد کرد. رئیس جمهوری (فرانسه) بدون تردید به چنین حملاتی واکنش نشان خواهد داد.»

بیانیه ادامه داده است، «فرانسه از هر ابتکارعملی که به بازگشت نظام مبتنی بر قانون و بازگشت محمد بازوم، رئیس جمهوری قانونی نیجر به قدرت منجر شود، حمایت می‌کند.»

خبرگزاری فرانسه، یکشنبه گزارش داد که هزاران نفر از هواداران کودتا برابر سفارت فرانسه در نیامی با هدف حمایت از کودتاگران تظاهرات کردند و پلیس با گاز اشک‌آور مانع ورود آنها به ساختمان سفارتخانه شد.

نیجر پس از کودتا
نیجر پس از کودتا

پیش از آغاز این تظاهرات، شماری از سربازان برابر سفارت فرانسه مستقر شده بودند.

برخی از تظاهرکنندگان تابلوی سفارت فرانسه را کندند و بجای آن پرچم روسیه و نیجر را قرار دادند. آنها همچنین شعار «زنده باد روسیه» و «مرگ بر فرانسه» سر دادند.

برخی سربازان در اطراف سفارت فرانسه نیز شعارهایی در حمایت از روسیه و علیه فرانسه سر دادند و در تایید کودتاگران، نام «عبدالرحمان تیانی»، فرمانده کودتا را فریاد می‌زدند.

این در حالی است که شورای نظامی نیجر هرگونه تظاهرات را ممنوع اعلام کرده بود.

تظاهرات حامیان کودتا در نیجر
تظاهرات حامیان کودتا در نیجر

توقف کمک‌ها

فرانسه که 1500 سرباز در نیجر مستقر کرده و هم‌پیمان رئیس جمهوری برکنارشده این کشور است، شنبه اعلام کرد که کمک‌های خود به نیجر را به حالت تعلیق در آورده است.

شماری از تظاهرکنندگان حامی کودتا هم برابر سفارت آمریکا در نیامی تجمع کردند. آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده پیشتر گفته بود که واشینگتن از محمد بازوم و بازگشت او به قدرت حمایت کامل می‌کند.

تظاهرات امروز در پایتخت نیجر با راه‌پیمایی هواداران کودتا به سوی «مجلس» این کشور آغاز شد. شماری از تظاهرکنندگان پرچم روسیه و نیجر را در دست داشتند.

حامیان کودتا در نیجر علیه فرانسه شعار سر دادند
حامیان کودتا در نیجر علیه فرانسه شعار سر دادند

جنبش مدنی «ام 26» که پیشتر مخالف حضور نظامی فرانسه در نیجر و کشورهای ساحلی آفریقا بود، اعلام کرد که به‌زودی تظاهراتی در اعتراض به شرایط کنونی برگزار می‌کند.

نیجر پس از مالی و بورکینافاسو سومین کشوری است که از سال 2020 شاهد کودتای نظامی است. این سه کشور پیوسته شاهد حملات تروریستی گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به «داعش» و «القاعده» هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید