پکن: گزارش دفاعی سالانه ژاپن مبالغه‌آمیز و حاوی مفاد اشتباه در خصوص چین است

ژاپن اعلام کرد هزینه‌های نظامی خود را طی پنج سال آینده دو برابر خواهد کرد که بزرگترین افزایش هزینه نظامی این کشور از زمان جنگ جهانی دوم به حساب می‌آید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت دفاع چین اعلام کرد که اقدام برخی از کشورها در ارسال مکرر کشتی‌ها و هواپیماها با هدف «قدرت‌نمایی نظامی»، به تشدید تنش‌ها در دریای چین شرقی و جنوبی انجامیده است.

تان که فی، سخنگوی این وزارتخانه، شنبه 7 مرداد در مورد گزارش دفاعی منتشرشده از سوی ژاپن که در آن به تهدیدات چین اشاره رفته، گفت که برخی اقدامات، به افزایش به شدت خطرناک تنش‌ها در منطقه به‌رغم ثبات اوضاع در دریای چین شرقی و دریای چین جنوبی منجر شده است.

این سخنگو افزود که گزارش دفاعی سالانه ژاپن، بیانگر «تصوری اشتباه» در مورد چین است و عامدانه در خصوص تهدید نظامی چین، اغراق کرده است.

به گفته او، چین با اعلام اعتراض شدیداللحن به توکیو، مخالفت همه‌جانبه خود را با مفاد این گزارش ابراز کرد.

سخنگوی وزارت دفاع چین بار دیگر تاکید کرد که ژاپن همواره با مداخله در امور داخلی پکن، اصول روابط بین‌الملل را زیر پا گذاشته، مبانی مناسبات چین و ژاپن را تضعیف کرده و تنش در تنگه تایوان را افزایش داده است.

ژاپن هفته گذشته گزارش سالانه خود را منتشر کرد که در آن، ارزیابی منفی از تهدید ناشی از جاه‌طلبی‌های منطقه‌ای چین و مشارکت امنیتی این کشور با روسیه و کره شمالی ارائه داده است.

توکیو اعلام کرد، هزینه های نظامی خود را طی پنج سال آینده دو برابر خواهد کرد که بزرگترین افزایش هزینه نظامی این کشور از زمان جنگ جهانی دوم به حساب می‌آید.

سخنگوی وزارت دفاع چین گفت: «همکاری دفاعی چین و روسیه بر عدم تعهد، عدم رویارویی و هدف قرار ندادن طرف‌های ثالث مبتنی است و به حفظ صلح و ثبات در منطقه و جهان، بدون ایجاد تهدید برای هیچ کشوری متعهد است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید