آمریکا خواستار توقف «رفتار غیرمسئولانه» روسیه در حریم هوایی سوریه شد

روسیه: یک پهپاد ائتلاف بین‌المللی به طرز خطرناکی به یک جنگنده روسی بر فراز سوریه نزدیک شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا در پاسخ به سوالی درباره حوادث هواپیماهای روسی با پهپادهای آمریکایی بر فراز سوریه، از روسیه خواست به قوانین حفاظت از حریم هوایی کشورها و «توقف رفتار غیرمسئولانه» پایبند شود.

ارتش ایالات متحده اعلام کرد که یک پهپاد آمریکایی مدل «ام کیو 9» هفته گذشته در جدیدترین رویارویی نزدیک هواپیماهای نظامی روسیه و آمریکا در منطقه، هنگام پرواز بر فراز سوریه بر اثر اصابت گلوله جنگنده روسی به شدت آسیب دیده است.

آستین شنبه هفتم مرداد در یک کنفرانس مطبوعاتی در شهر بریزبن استرالیا درباره این حادثه در پاسخ به سؤالی گفت:«ما از رهبری روسیه می‌خواهیم از پایبندی نیروهای خود به رعایت مقررات هوایی اطمینان حاصل کرده و چنین رفتارهای غیرمسئولانه‌ای را متوقف کند.»

آستین افزود:«ما به تعامل از طریق کانال‌های ایجاد شده برای ابراز نگرانی‌های خود ادامه خواهیم داد و در صورت ضرورت امور مشابه را با فرماندهی عالی در میان خواهیم گذاشت و باز هم، مانند همیشه در حریم هوایی عمل می‌کنیم و از منافع و منابع خود محافظت می‌کنیم».

خبرگزاری روسی «تاس» به نقل از دریاسالار اولگ گورینوف، معاون مرکز آشتی ملی روسیه در سوریه گزارش داده است که یک پهپاد متعلق به ائتلاف بین‌المللی تحت رهبری آمریکا در سوریه صبح روز جمعه 6 مرداد به طرز نگران کننده‌ای به یک هواپیمای نظامی روسیه از نوع «سوخوی-34» نزدیک شد.

گورنوف توضیح داد که این سانحه که در آن یک پهپاد «ام کیو 9» درگیر بوده بر فراز استان رقه رخ داده است.

این مقام روسی افزود: «این دو خلبان روسی که مهارت بالایی از خود نشان دادند، بلافاصله اقدامات لازم را برای جلوگیری از برخورد با پهپاد ائتلاف انجام دادند».

در چند روز گذشته گزارش‌هایی از روسیه و آمریکا در مورد حوادث مشابه منتشر شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید