آمریکا خواستار آزادی فوری رئیس جمهوری برکنارشده نیجر شد

بلینکن در صحبت با همتای فرانسوی خود در مورد وضعیت نیجر بر لزوم تلاش برای بازگرداندن نظام مبتنی بر قانون اساسی به این کشور تاکید ورزید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده خواستار آزادی فوری محمد بازوم، رئیس جمهوری برکنارشده نیجر شد.

بلینکن، شنبه 7 مرداد به بازوم در مورد حمایت «ثابت» ایالات متحده از او اطمینان داد و تاکید کرد که کودتای نظامی، «کمک صدها میلیون دلاری» به نیامی را به خطر می‌اندازد.

ماتیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده هم در بیانیه‌ای ضمن اعلام سخنان بلینکن افزود، وزیر خارجه آمریکا در دومین تماس تلفنی خود با بازوم طی چند روز اخیر تاکید کرد که «ایالات متحده به تلاش برای اطمینان از احیای کامل نظم قانون اساسی و حکومت دموکراتیک در نیجر ادامه خواهد داد.»

بلینکن همچنین از «نقش بازوم در تقویت امنیت نیجر و کل منطقه غرب آفریقا» ستایش کرد.

وزیر خارجه آمریکا در تماس جداگانه با محمد ایسوفو، رهبر پیشین نیجر، نگرانی خود را از ادامه بازداشت بازوم ابراز کرد و گفت که «بازداشت‌کنندگان بازوم، سال‌ها همکاری موفق و صدها میلیون دلار کمک» به نیامی را به خطر می‌اندازند.

بلینکن همچنین با کاترین کولونا، همتای فرانسوی خود، در مورد وضعیت نیجر صحبت کرد و بر لزوم «تلاش برای بازگرداندن نظام مبتنی بر قانون اساسی» به این کشور تاکید ورزید.

محمد بازوم، رئیس جمهوری برکنارشده نیجر
محمد بازوم، رئیس جمهوری برکنارشده نیجر

موضع فرانسه

از سویی، کاخ الیزه اعلام کرد که امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، ریاست جلسه دفاعی شنبه 7 مرداد در مورد کودتا در نیجر را بر عهده خواهد داشت.

فرانسه با تاکید بر این که فقط محمد بازوم را به عنوان رئیس جمهوری نیجر قبول دارد، خواستار ضرورت بازگرداندن بدون تاخیر نظم قانون اساسی و حاکمیت دموکراتیک به نیجر شد.

تاکید سازمان ملل

شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز جمعه «تلاش‌ها برای تغییر غیرقانونی حاکمیت مشروع نیجر» را به شدت محکوم کرد و خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط رئیس‌جمهوری نیجر شد.

اعضای این شورا در بیانیه‌ای به اتفاق آرا، بر لزوم حفاظت از بازوم، خانواده و اعضای کابینه‌اش تاکید کردند.

در این بیانیه آمده است: «اعضای شورای امنیت، نگرانی خود را از تاثیر منفی تغییرات غیرقانونی حکومت در منطقه، افزایش فعالیت‌های تروریستی و وخامت اوضاع اجتماعی و اقتصادی ابراز می دارند.»

ارائه کمک‌های سازمان ملل

به گفته هماهنگ کننده برنامه توسعه سازمان ملل در نیجر، این سازمان به‌رغم تعلیق کمک‌ها از طریق هوایی در پی کودتا، به عملیات بشردوستانه خود در این کشور ادامه می‌دهد.

یکی از سخنگویان سازمان ملل متحد پنجشنبه اعلام کرد که عملیات بشردوستانه در نیجر به دلیل کودتای نظامی، «تعلیق» شده است.

با این حال، نیکول کواسی، هماهنگ کننده امور بشردوستانه سازمان ملل در نیجر، جمعه تاکید کرد که «عملیات امداد، توسعه و پاسداری از صلح به رهبری سازمان ملل »، ادامه دارد.

کواسی توضیح داد: «آنچه که به طور موقت تعلیق کردیم، پروازها برای ارسال کمک‌های بشردوستانه است که صرفا به دلیل بسته‌شدن حریم هوایی نیجر با توجه به بسته‌شدن مرزها انجام شده است.»

او به خبرنگاران گفت: «ما متعهد هستیم که با توجه به شرایط موجود، به کار میدانی خود ادامه دهیم.»

ژان نوئل جنتیل، مدیر برنامه جهانی غذا در نیجر نیز جمعه اعلام کرد که «اقدامات بشردوستانه میدانی ادامه داشته و هرگز متوقف نشده است.»

مدیر برنامه جهانی غذا در نیجر افزود: «ما می‌توانیم به مناطق و اهالی آسیب‌پذیر در نیجر دسترسی داشته باشیم.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید