آمریکا از کمک جدید 345 میلیون دلاری نظامی به تایوان خبر داد

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا کمک تسلیحاتی واشینگتن و متحدان به تایوان با هدف کمک به این جزیره برای دفاع از خود را ضروری اعلام کرده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ایالات متحده، جمعه 6 مرداد طی اقدامی که موجب خشم چین و افزایش تنش میان واشینگتن و پکن خواهد شد، از بسته کمک نظامی 345 میلیون دلاری خود به تایوان رونمایی کرد.

کاخ سفید در بیانیه‌ای، بسته‌ای از «موارد و خدمات دفاعی، آموزش و تمرین نظامی برای ارائه کمک به تایوان» را اعلام کرد.

پیشتر، وزارت خارجه چین در 17 ژوییه مخالفت خود را با حمایت ایالات متحده از نیروهای استقلال‌طلب تایوان اعلام کرده بود.

ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا هم در سفر به توکیو طی ماه جاری میلادی به خبرنگاران گفت: «ضروری است که ایالات متحده و متحدانش تحویل تسلیحات به تایوان را برای کمک به این جزیره در دفاع از خود، در سال‌های آینده تسریع بخشند.»

میلی با اعلام این که تایوان به تسلیحاتی مانند سامانه‌های پدافند هوایی و سلاح‌هایی نیاز دارد که بتواند کشتی‌ها را از خشکی هدف قرار دهد، افزود: «بهبود توانمندی‌های نظامی و دفاعی تایوان، حائز اهمیت فراوانی است.»

به گفته میلی، مناسبات ایالات متحده و چین، روندی «به شدت کاهنده» دارد و دیدارهای دیپلماتیک اخیر، از جمله میان آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا و وانگ یی، دیپلمات ارشد چین، برای کاهش احتمال تشدید تنش‌ها مهم بوده است.

تایوان از سال گذشته، عدم خشنودی خود از تاخیر در تحویل تسلیحات آمریکایی مانند موشک‌های ضدهوایی «استینگر»، در پی صادرات این تسلیحات به اوکراین را ابراز کرد.

به گفته مقامات تایوانی، هزینه‌های دفاعی این کشور در سال جاری بر تامین تسلیحات و تجهیزات لازم برای مقابله با «محاصره کامل» توسط چین، از جمله قطعات یدکی جنگنده‌ها و تکمیل ذخایر تسلیحاتی متمرکز خواهد بود.

چین طی چندین رزمایش‌ در ماه اوت در اطراف جزیره تایوان، ضمن شلیک موشک‌هایی بر فراز تایپه، مناطق ممنوعه پروازی و دریایی برای محاصره و حمله احتمالی به تایوان را شبیه‌سازی کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید