کودتاگران نیجر، رئيس شورای نظامی را به عنوان رئیس دوره گذار تعیین کردند

جوزپ بورل: اتحادیه اروپا کودتا در نیجر را به شدیدترین وجه ممکن محکوم می‌کند. حوادث روزهای گذشته یک حمله جدی به ثبات و دموکراسی در نیجر است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

افسران ارتش نیجر، جمعه، 6 مرداد، ژنرال عبدالرحمان تیانی را به عنوان رئیس دولت جدید معرفی و اعلام کردند که با برکناری محمد بازوم، رئیس جمهوری و تعلیق قانون اساسی از سوی آنها، همه نهادهای سابق منحل شده است.

تیانی رئیس گارد ریاست جمهوری بود که روز چهارشنبه بازوم را در کاخ خود بازداشت و سپس اعلام کرد که او را به دلیل حکومتداری بد و بدتر شدن امنیت برکنار کرده است.

به گزارش «رویترز»، این ژنرال روز جمعه در تلویزیون دولتی با بنری روی صفحه ظاهر شد که او را رئیس شورای نظامی تازه تأسیس، «شورای ملی حفاظت از میهن» (CNSP) معرفی می‌کرد.

یک افسر با خواندن بیانیه‌ای گفت: «رئیس شورای ملی حفاظت از میهن، رئیس دولت است. او نماینده کشور نیجر در روابط بین‌المللی است.»

در بیانیه کودتاگران آمده است که قانون اساسی تعلیق شده و دولت و نهادهای آن منحل شده است و «شورای ملی حفاظت از میهن» تمام قدرت قانونگذاری و اجرایی را اعمال خواهد کرد.

کشورهای آفریقایی و قدرت‌های غربی با هشدار نسبت به حوادث نیجر واکنش نشان داده و اصرار دارند که نظم و حاکمیت مبتنی بر قانون اساسی در این کشور برقرار شود.

واکنش اتحادیه اروپا

در همین حال، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا نیز در بیانیه‌ای که در وب‌سایت این اتحادیه منتشر شده، گفت: «اتحادیه اروپا کودتا در نیجر را به شدیدترین وجه ممکن محکوم می‌کند. حوادث روزهای گذشته یک حمله جدی به ثبات و دموکراسی در نیجر است.»

این اتحادیه همچنین حمایت خود را از «تضمین امنیت و آزادی حرکت بدون قید و شرط رئیس جمهور بازوم» اعلام کرد و بحث تعلیق بودجه‌های حمایتی این اتحادیه از نیجر را مطرح کرد.

این در حالی است که پیشتر، امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه گفت که آماده است از تحریم‌ها علیه عاملان کودتای «خطرناک» در نیجر حمایت کند.

با این وجود، ارتش نیجر که از کودتاگران حمایت و اعلام کرده بود اولویت ارتش، «اجتناب از بی‌ثباتی کشور»، «حفظ جان رئیس‌جمهوری و خانواده‌اش» و «اجتناب از برخورد مرگبار که می‌تواند حمام خون ایجاد کند و امنیت مردم را تحت تأثیر قرار دهد» است، همچنان بر مخالفت خود با هر گونه دخالت نظامی خارجی اصرار می‌ورزد.

کودتای گروهی از افسران گارد ریاست جمهوری علیه رئیس جمهوری نیجر واکنش‌ها و محکومیت‌های شدید بین‌المللی و غربی را به‌همراه داشته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید