کودتاگران در نیجر فعالیت احزاب را ممنوع اعلام کردند

خبرنگار «العربیه» گزارش داد که کشورهای غرب آفریقا قرار است روز یکشنبه با هدف بررسی پیامدهای کودتای نیجر‌ در پایتخت نیجریه گرد هم آیند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

کودتاگران در نیجر، جمعه 6 مرداد در اطلاعیه‌ای اعلام کردند که فعالیت احزاب در این کشور ممنوع است.

از سویی، کاترین کولونا، وزیر خارجه فرانسه هم تصریح کرد که به‌رغم کودتا در نیجر، حل مسالمت‌آمیز بحران این کشور کماکان امکان‌پذیر است.

کولونا ابراز امیدواری کرد، کودتاگران که رئیس جمهوری نیجر را بازداشت کرده‌اند، به درخواست‌های بین‌المللی برای بازگشت دموکراسی به این کشور پاسخ مثبت بدهند.

وزیر خارجه فرانسه اشاره کرد که «محمد باز‌وم»، رئیس جمهوری نیجر به‌رغم نگه‌داری در بازداشتگاه توسط کودتاگران، در «سلامتی کامل» به‌سر می‌برد.

او گفت، بازوم روز جمعه با امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه صحبت کرد و به مکرون گفت که سالم و سلامت است.

بررسی پیامدهای کودتا

در همین رابطه، خبرنگار «العربیه» گزارش داد که کشورهای غرب آفریقا قرار است روز یکشنبه با هدف بررسی پیامدهای کودتای نیجر، در آبوجا، پایتخت نیجریه گرد هم آیند.

همزمان، کارین ژان پیر، سخنگوی کاخ سفید بیان کرد که واشینگتن شواهدی از دخالت روسیه در کودتای نیجر مشاهده نکرده است.

پیر توضیح داد: «پرسش‌هایی درباره حضور گروه واگنر در نیجر مطرح است. با این حال تاکنون شواهدی مبنی بر دخالت روسیه یا گروه واگنر در کودتای نیجر مشاهده نشده است.»

او همچنین از شهروندان آمریکایی حاضر در نیجر خواست «هشیار و مراقب» باشند.

محمد بازوم، رئیس جمهوری نیجر
محمد بازوم، رئیس جمهوری نیجر

لیندا توماس گرینفیلد، نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل متحد هم پنج‌شنبه گفت که واشینگتن از اقدامات شورای امنیت سازمان ملل برای کاهش تنش در نیجر حمایت می‌کند.

خبرگزاری «رویترز» نیز گزارش داد که گرینفیلد روز گذشته با رئیس جمهوری نیجر صحبت کرده است.

بنا به این گزارش، گرینفیلد تاکید کرد که «ایالات متحده از دموکراسی در نیجر حمایت کرده و خواستار اقدامات شورای امنیت برای ممانعت از آسیب به غیرنظامیان و بازگشت نظام مبتنی بر قانون به این کشور است.»

کشور اورانیوم

پس از حمایت ارتش از کودتاگران در «کشور اورانیوم»، نگرانی گسترده‌ای جامعه جهانی را فراگرفت.

ارتش نیجر در بیانیه‌ای توسط رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح این کشور خاطرنشان کرد که با هدف جلوگیری از درگیری میان نیروهای خود، از کودتاگران حمایت کرده است.

متعاقب کودتا، درگیری‌های پراکنده‌ای در نیامی، پایتخت این کشور رخ داد.

بازوم پس از انجام کودتا تصریح کرد که مردم نیجر از دستاوردهای دموکراسی پاسداری خواهند کرد.

حسومی مسعودو، وزیر خارجه نیجر هم با اعلام خود به عنوان نخست‌وزیر این کشور، خواستار بسیج عمومی برای مقابله با کودتاگران شد و دولت بازوم را تنها «حکومت مشروع» نیجر عنوان کرد.

شماری از نظامیان نیجر تحت عنوان «شورای ملی حمایت از وطن»، چهارشنبه طی بیانیه‌ای از تلویزیون رسمی، رئیس جمهوری این کشور را از مقامش عزل کردند.

سرهنگ آمادو عبدالرحمان که 9 افسر ارشد نظامی در کنارش بودند، گفت: «ما نیروهای دفاع و امنیت، حاضر در شورای ملی حمایت از وطن تصمیم به پایان‌دادن به نظامی کردیم که (کارکرد و ماهیت آن) برای همگان روشن است.»

عبدالرحمان اشاره کرد که اقدام آنها برای پایان‌دادن به «شرایط وخیم امنیتی» و «سوءمدیریت اقتصادی» انجام شده است.

او همچنین بر احترام به «تعهدات دولت پیشین نیجر» تاکید کرد و اطمینان داد که کودتاگران به «سلامت مقامات پیشین طبق اصول حقوق بشر» پایبند هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید