فرمانده واگنر با شعار «مبارزه با استعمارگران» از کودتای نظامی در نیجر دفاع کرد

افرادی مرتبط با گروه روسی واگنر فایلی صوتی منتسب به یوگنی پریگوژین، فرمانده واگنر منتشر کردند که در آن می‌گوید:«آنچه در نیجر اتفاق افتاد چیزی نیست جز مبارزه مردم نیجر علیه استعمارگرانی که می‌خواهند شیوه زندگی خود را به آنها تحمیل کنند»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

«انجمن افسران برای امنیت بین‌المللی» که ایالات متحده آن‌ها را مرتبط با گروه واگنر در جمهوری آفریقای مرکزی می‌داند، شامگاه پنج‌شنبه 5 مرداد یک فایل صوتی منسوب به رهبر خود یوگنی پریگوژین را منتشر کرد که او در آن ادعا می‌کند کودتای نظامیان در نیجر «مبارزه علیه استعمارگران» است.

صدا و لحن پریگوژین از طریق فایل صوتی منتشر شده در اپلیکیشن تلگرام قابل شناسایی است، اما صحت فایل ضبط شده را نمی‌توان به طور کامل تایید کرد.

پس از شورش مسلحانه نافرجام گروه واگنر در روسیه، پریگوژین از 26 ژوئن تاکنون هیچ بیانیه‌ای رسمی در حساب‌های سازمان خود منتشر نکرده است.

در فایل صوتی منتسب به پریگوژین آمده است: «آنچه در نیجر رخ داده چیزی نیست جز مبارزه مردم نیجر علیه استعمارگرانی که سعی دارند شیوه زندگی خود را به آنها تحمیل کنند.»

وی گفت: «استعمارگران سابق با هدف تحت کنترل نگه‌داشتن (مردم آفریقا) این کشورها را مملو از تروریست‌ها و باندهای مسلح مختلف می‌کنند و خود باعث ایجاد یک بحران امنیتی عظیم می‌شوند.»

او افزود که «استعمارگران سابق» با انجام مأموریت‌های نظامی و «اعزام دهها هزار سرباز در دفاع از مردم کشورهای با حاکمیت ناتوان ماندند».

تمجید از نقش واگنر در آفریقا

پریگوژین گفت: «مردم رنج می‌برند. از این رو به شرکت خصوصی واگنر و شایستگی واگنر عشق می‌ورزند، زیرا هزار جنگنده واگنر قادر به برقراری نظم و از بین بردن تروریست‌ها هستند.»

کودتاچیان از شامگاه چهارشنبه 4 مرداد محمد بازوم، رئیس جمهوری نیجر که از متحدان نزدیک فرانسه در این کشور و آخرین دوست نیروهای ضد‌تروریسم فرانسه در منطقه ساحل است را بازداشت کرده‌اند.

بالا بردن پرچم‌های روسیه

نیجر یکی از آخرین متحدان کشورهای غربی در منطقه ساحل است که توسط خشونت‌های تروریستی ویران شده است، در حالی که دو همسایه آن، مالی و بورکینافاسو، پس از کودتای نظامیان و به دست گرفتن قدرت در این کشورها، به شرکای دیگر از جمله روسیه روی آورده‌اند.

نیروهای کودتا در نیجر پس از وقوع حوادثی که در جریان تظاهراتی که در حمایت از آنها در نیامی سازماندهی شده بود و طی آن پرچم‌های روسیه برافراشته شده و شعارهای ضد‌فرانسوی سر داده شده بود، خواهان «آرامش مردم» شدند.

فایل صوتی ضبط شده منتسب به پریگوژین در حالی منتشر شده است که نشست سران روسیه و آفریقا با حضور ده‌ها هیئت از کشورهای آفریقایی و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در سن پترزبورگ برگزار می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size