روسیه علیه کشتیرانی‌ تجاری در دریای سیاه تهدید کرد

گارد ساحلی اوکراین، محتوای پیام هشدارآمیز کشتی جنگی روسیه به یک کشتی غیرنظامی در نزدیکی یکی از بنادر اوکراین را منتشر کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در پی پیام‌های هشدارآمیز ناوهای جنگی روسیه به کشتی‌های تجاری عازم اوکراین، یک مقام اوکراینی خواستار آن شد تا تهدیدهای مسکو علیه کشتیرانی در دریای سیاه در سطح بین‌المللی محکوم شود.

اندریه یرماک، مدیر دفتر رئیس جمهوری اوکراین، جمعه 6 مرداد با اشاره به این‌که روسیه امنیت کشتیرانی تجاری در دریای سیاه را تهدید می‌کند، از جامعه بین‌المللی خواست تا آنچه او «تاکتیک‌های تروریست‌ها» می‌خواند را محکوم کند.

روسیه هفته گذشته رسما خروج خود را از توافقی که با سرپرستی سازمان ملل و ترکیه، با هدف تسهیل صادرات غلات اوکراین از دریای سیاه جریان داشت، اعلام کرد.

یرماک در «تلگرام» بیان کرد: «کشتی‌های نظامی روسیه با نقض تمام استانداردها و قوانین بین‌المللی دریایی، دریانوردی در دریای سیاه را تهدید می‌کنند».

از سویی گارد ساحلی اوکراین در بیانیه جداگانه‌ای اعلام کرد که دیروز پنج‌شنبه هشداری را که یک کشتی جنگی روسیه به یک کشتی غیرنظامی در نزدیکی یک بندر اوکراینی ارسال کرده بود، زیر نظر داشته است.

در این بیانیه گارد ساحلی اوکراین به نام کشتی دریافت‌کننده پیام هشدار‌آمیز یا بندر اوکراینی اشاره‌ای نشده است.

در این بیانیه به نقل از پیام هشدار‌آمیز طرف روسی آمده است: «به شما در مورد تدابیر اعمال شده درباره کشتیرانی در بنادر اوکراین هشدار می‌دهم».

این بیانیه گارد ساحلی اوکراین به نقل از محتوای پیام هشدار طرف روسی، افزود: «هر کشتی حرکت‌کننده به سوی اوکراین را کشتی جنگی حامل تسلیحات، و کشورهای مرتبط با کشتی‌های عازم اوکراین را طرف درگیر در جنگ، تلقی خواهیم کرد».

روسیه همزمان با خروج از توافق صادرات غلات دریای سیاه ضمن متهم کردن اوکراین و طرف‌های غربی به سوءاستفاده از چنین توافقی برای مقاصد نظامی و انتقال تسلیحات و مواد منفجره به اوکراین، تاسیسات بنادر اوکراین به‌ویژه در شهر اودسا را موشک‌باران کرد.

کشورهای غربی به‌ویژه آمریکا این رویکرد روسیه را تهدیدی علیه امنیت غذایی جهان توصیف کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید