وزیر خارجه نیجر خود را به عنوان نخست وزیر موقت این کشور معرفی کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

محمد بازوم، رئیس جمهوری برکنار شده نیجر، طی اظهاراتی تأکید کرد که شهروندان نیجر از دستاوردهای دولتش که پس از یک مبارزه طولانی به دست آمده است محافظت خواهند کرد.

از سوی دیگر، حاسمی مسعودو، وزیر خارجه نیجر، خود را به عنوان نخست وزیر موقت این کشور معرفی کرد و با تاکید بر اینکه دولت بزوم «دولت قانونی» است، خواستار بسیج‌شدن و همکاری همه طرف‌ها برای مقاومت در برابر «کودتا» شد.

گروهی از نظامیان نیجری که خود را با نام «شورای ملی حفاظت از وطن» معرفی کردند، شامگاه چهارشنبه با پخش بیانیه‌ای در تلویزیون ملی از نیامی اعلام کردند که رئیس جمهوری نیجر از قدرت برکنار شده است.

این شورا در ادامه دلیل برکناری بازوم را «تداوم وضعیت امنیتی در نیجر و سوءمدیریت اقتصادی و اجتماعی خواند» و بر «پایبندی» به «کلیه تعهدات بین‌المللی پذیرفته شده توسط نیجر» تاکید کرد و همچنین به جامعه ملی و بین المللی درباره احترام فیزیکی و اخلاقی به مقامات برکنار شده مطابق با اصول حقوق بشر اطمینان داد.

این کودتا پس از آن‌صورت گرفت که نیروهای گارد ریاست جمهوری نیجر، اوایل روز چهارشنبه، محمد بازوم را بازداشت کردند، در حالی که ارتش به آنها «مهلت» داد تا او را آزاد کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید