واکنش‌های بین‌المللی به تلاش برای کودتا و محاصره شدن رئیس جمهوری نیجر

نیجر یکی از متحدان اصلی قدرت‌های غربی است و بر خلاف کشورهای پیرامون آن توسط حکومت منتخب غیرنظامی اداره می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
6 دقيقه (Reading time)

تلاش برخی نیروهای گارد ریاست جمهوری نیجر برای کودتا و اقدام آنها به محاصره کردن محمد بازوم، رئیس جمهوری این کشور در اقامتگاهش برای اجبار او به استعفا، واکنش‌های شدید بین‌المللی را به همراه داشته است.

منابع «العربیه» گزارش دادند که فشار گارد ریاست جمهوری نیجر به محمد بازوم، رئیس جمهوری تحت محاصره این کشور برای امضای استعفا گرفتن از او در حالی ادامه دارد که وی تاکنون درخواست کودتاچیان را نپذیرفته است.

در حساب رسمی رئیس جمهوری نیجر در شبکه اجتماعی «X» آمده است که اعضای گارد ریاست جمهوری در «تظاهرات ضدجمهوری‌خواهان» شرکت کرده و تلاشی بیهوده را برای جلب حمایت سایر نیروهای امنیتی آغاز کردند.

ضرب‌الاجل ارتش به گارد ریاست جمهوری

منابع العربیه افزودند که ارتش نیجر به گارد ریاست جمهوری ضرب‌الاجل داده است تا شخص رئیس جمهوری را آزاد کند اما ارتش نیجر همچنان از استفاده از نیروی نظامی برای محافظت از جان رئیس جمهوری در محاصره نیجر، اجتناب می‌کند.

رسانه‌های نیجر چهارشنبه 4 مرداد از بازداشت وزیر کشور نیجر در خانه‌ای در مجاورت اقامتگاه رئیس جمهوری این کشور خبر دادند.

«حال رئیس جمهوری خوب است»

ریاست جمهوری نیجر در حساب خود بر «X» اعلام که حال شخص رئیس جمهوری و خانواده‌اش خوب است و به آمادگی ارتش ملی نیجر برای مقابله با عوامل شورشی گارد ریاست جمهوری در صورت عدم عقب‌نشینی آنها اشاره کرد.

پیش‌تر منابع امنیتی اعلام کردند که برخی از سربازان گارد ریاست جمهوری در نیجر با خودروهای نظامی در نیامی، پایتخت نیجر، محمد بازوم، رئیس جمهوری را در داخل کاخ ریاست جمهوری محاصره کردند.

به گزارش «رویترز» همچنین از دسترسی به مقر وزارتخانه‌ها در نزدیکی کاخ جلوگیری شده است.

«شکست مذاکرات»

به گفته یک منبع نزدیک به ریاست جمهوری نیجر به خبرگزاری فرانسه، گارد ریاست جمهوری این کشور ساعت‌ها است که محمد بازوم را پس از شکست «مذاکرات» و تعیین «ضرب‌الاجل» از سوی ارتش به گاردها در نیامی نگه‌داشته است.

این منبع که ترجیح داد نامش فاش نشود، گفت: «پس از مذاکرات، گارد ریاست‌ جمهوری از آزادی رئیس‌جمهوری خودداری کرد و ارتش نیجر برای آنها ضرب‌الاجل تعیین کرد.

آیا کودتا رخ داده است؟

از سوی دیگر، یکی از نزدیکان رئیس جمهوری نیجر در تماس با روزنامه فرانسوی «لوموند“»، گفت که رئیس جمهوری بازوم و همسرش «خوب و در سلامت کامل» هستند و آنها در مقر ریاست جمهوری به سر می‌برند.

وی همچنین تاکید کرد که آنچه در حال رخ دادن است. «کودتا نیست» اما بدون دادن جزئیات بیشتری در این‌باره، تنش جاری را «مشکل با گارد ریاست جمهوری» توصیف کرد.

محکومیت بین‌المللی

موسی فکی ماهامات، رئیس کمیسیون اتحادیه آفریقا، چهارشنبه 4 مرداد، به نوبه خود، اقدام به کودتای آشکار در نیجر را به شدت محکوم کرد و از سربازان «خائن» شرکت کننده در آن خواست فورا دست از کار بکشند.

به همین ترتیب، انجمن اقتصادی کشورهای غرب آفریقا در بیانیه‌ای «تلاش برای کودتا در نیجر» را محکوم کرد و خواستار آزادی «فوری» رئیس‌ جمهوری منتخب این کشور شد.

همچنین مقامات کاخ سفید شامگاه چهارشنبه ضمن ابراز نگرانی درباره تحولات جاری در کشور نیجر، خواستار آن شدند که محمد بازوم، رئیس جمهوری نیجر که از سوی تعدادی از نیروهای گارد ریاست جمهوری این کشور محاصره شده است، فورا آزاد شود.

وزارت خارجه الجزایر اعلام کرد که با نگرانی شدید تحولات نیجر را دنبال می‌کند و کودتای جاری در این کشور را به شدت محکوم می‌کند.

آنتونی گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای هر گونه استفاده از زور در تلاش برای به دست گرفتن قدرت در نیجر را محکوم کرد. در این بیانیه آمده است: «دبیرکل از نزدیک وضعیت نیجر را دنبال می‌کند. او هر گونه تلاش برای به دست گرفتن قدرت با زور و تضعیف حکومت دموکراتیک، صلح و ثبات در نیجر را به شدت محکوم می‌کند.»

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، به نوبه خود گفت که اتحادیه در مورد رویدادهای جاری در نیجر «بسیار نگران» است. وی گفت: «اتحادیه اروپا هرگونه تلاش برای بی‌ثبات کردن دموکراسی و تهدید ثبات در نیجر را محکوم می‌کند.»

نخستین انتقال دموکراتیک قدرت

فرمانده گارد ریاست جمهوری، ژنرال عمر چیانی در پشت صحنه تلاش کودتا قرار دارد که از دوران محمدو ایسوفو، رئیس جمهوری پیشین، در قدرت حضور داشته است و بازوم در زمان به قدرت رسیدن در سال 2021 وی را در سمت خود ابقا کرد، اما به گزارش رسانه‌های غربی بازوم در روزهای اخیر به فکر برکناری چیانی افتاده بود.

قابل توجه است که نیجر، مستعمره سابق فرانسه، کشوری فقیر و با تاریخچه‌ای از اعمال خشونت‌آمیز مواجه بوده است. سرنوشت این کشور از زمان استقلال آن در سال 1960 همواره با کودتا تعیین شده است اما انتخاب محمد بازوم، رئیس جمهوری کنونی، بر خلاف گذشته اولین انتقال دموکراتیک قدرت در سال 2021 را در این کشور رقم زد.

یک کودتای نافرجام در نیجر در مارس 2021 رخ داد، زمانی که یک واحد نظامی تلاش کرد تا کاخ ریاست جمهوری را چند روز قبل از ادای سوگند بازوم رئیس جمهوری تصرف کند.

نیجر بر‌‌خلاف همسایگانش، مالی و بورکینافاسو، که همواره توسط نظامیان کودتاچی اداره می‌شوند، یکی از آخرین کشورهای منطقه است که توسط غیرنظامیان اداره می‌شود.

نیجر یکی از متحدان اصلی قدرت‌های غربی است. قدرت‌های غربی به دنبال حمایت از نیروهای محلی هستند که با شورشی که در مالی در سال 2012 آغاز شد و به کشورهای همسایه از جمله بورکینافاسو و ایالت‌های ساحلی جنوبی گسترش یافت، مواجه شدند.

فرانسه سال گذشته پس از تیره شدن روابطش با شورای نظامی مالی ، نیروهای خود را از مالی به نیجر منتقل کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید