نگرانی دبیرکل سازمان ملل از ورود زمین به دوره فراگرمایش

در ادامه آتش‌سوزی جنگل‌ها روز پنج‌شنبه آتش به حومه آتن، پایتخت یونان رسید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد امواج گرما در نیمکره شمالی را «وحشتناک» توصیف کرد و گفت: «دوران گرم شدن کره زمین پایان یافته و جهان اکنون وارد دوره غلیان(جوشش) شده است.»

به گزارش «العربیه»، دبیرکل سازمان ملل پنج‌شنبه، 5 مرداد، خواستار اقدام جدی و فوری در مورد کنترل تغییرات اقلیمی شد و تاکید کرد: «تغییر آب و هوا وحشتناک و این تنها آغاز است.»

گوترش افزود: «هنوز می‌توان افزایش دمای کره زمین را به 1.5 درجه سانتیگراد محدود و از بدترین تغییرات آب و هوایی جلوگیری کرد.»

آتش‌سوزی جنگل‌ها روز پنج‌شنبه به حومه آتن، پایتخت یونان رسید، زیرا باد شدید باعث آتش‌سوزی در بخش‌های جداگانه‌ای از یونان شد و ترافیک سنگین بزرگراه‌ها و خدمات ریلی را مختل کرد.

آتش‌سوزی‌ها در بخش‌هایی از این کشور طی سه موج گرمای متوالی در دو هفته گذشته به مرگ پنج نفر از جمله دو خلبان آتش‌نشانی و تخلیه گسترده گردشگران از جزیره «رودس» منجر شده است.

بر اساس گزارش سرویس نظارت جوی «کوپرنیک»، آژانس اتحادیه اروپا که داده‌های ماهواره‌ای را تجزیه و تحلیل می‌کند، انتشار کربن ناشی از آتش‌سوزی‌های جنگلی در ماه ژوئیه در یونان با اختلافی بسیار زیاد و مجموعاً بیش از 1 مگاتن و دو برابر رکورد قبلی، از زمان شروع رکوردها در 20 سال پیش بود.

مارک برینگتون، دانشمند ارشد آژانس گفت: «متاسفانه، با توجه به شرایط آب و هوایی شدید در منطقه، اصلاً تعجب‌آور نبود. شدت مشاهده شده و تخمین‌ها نشان می‌دهد که آتش‌سوزی‌های ماه ژوئیه در مقایسه با داده‌های 20 سال گذشته چقدر نادر بوده است.»

الجزایر همچنین یک هفته پیش رکورد افزایش دما را تجربه کرده است که منجر به آتش‌سوزی در چندین ایالت شرقی این کشور، کاهش رفت و آمد در خیابان‌ها و همچنین مرگ دهها تن از غیرنظامیان و نظامیان در این کشور شد.

مصر نیز این روزها در معرض موج شدید گرمایی قرار گرفته است که قبلاً هرگز تجربه نشده است، زیرا دمای هوا در برخی مناطق به بیش از 45 درجه رسیده و سازمان هواشناسی این کشور را بر آن داشته تا به شهروندان نسبت به بیرون رفتن در خیابان‌ها در ساعات خاصی از روز هشدار دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید