سوئد «بازیگران تحت حمایت روسیه» را به سوء‌استفاده از قرآن‌سوزی متهم کرد

سفارت روسیه در استکهلم، تاکنون واکنشی به این ادعا نشان نداده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

کارل اسکار بوهلین، وزیر دفاع غیرنظامی سوئد، در اظهاراتی گفت که سوئد هدف یک کمپین ضد‌اطلاعات از سوی «بازیگران تحت حمایت روسیه» قرار گرفته است که قصد دارد با متهم کردن دولت سوئد به حمایت از قرآن‌سوزی، به وجهه آن برای عضویت در «ناتو» صدمه بزند.

به گزارش «رویترز»، کارل اسکار بوهلین، چهارشنبه، 5 مرداد، در جمع خبرنگاران گفت: «می‌توانیم ببینیم که بازیگران تحت حمایت روسیه چگونه اظهارات نادرستی مانند اینکه دولت سوئد پشت هتک حرمت کتاب مقدس است، تقویت می‌کنند.» او تاکید کرد که «این کاملاً نادرست است.»

سفارت روسیه در استکهلم، تاکنون واکنشی به این ادعا نشان نداده است.

تلاش سوئد برای پیوستن به ناتو پس از حمله روسیه به اوکراین، این کشور را در کانون توجه بین‌المللی قرار داده است، در حالی که تعدادی از تظاهرات‌ها که در آن معترضان نسخه‌های کتاب مقدس مسلمانان را سوزانده‌اند، خشم مسلمانان سراسر جهان را برانگیخته است.

اولف کریسترسون، نخست وزیر سوئد در پستی درباره این موضوع اظهار نظر کرد و گفت که می‌خواهد «سوء تفاهم رایج» را اصلاح کند.

او گفت: «دولت سوئد مجوز سوزاندن نسخه‌های قرآن را صادر نمی‌کند، با این حال پلیس برای تجمعات عمومی مجوز صادر می‌کند. این حقی است که در قانون اساسی سوئد ذکر شده است.»

او نوشت: «دولت حق آزادی بیان را تضمین می‌کند، اما از این طریق پشت هیچ پیام سیاسی نمی‌ایستد.»

میکائیل اوستلوند، سخنگوی آژانس دفاع روانی سوئد، گفت که «روسیه از قرآن‌سوزی به عنوان فرصتی برای تبلیغ دستور کار خود در رسانه ها استفاده می‌کند.»

به گفته او، «بدیهی است که یکی از جاه‌طلبی‌های روسیه این است که بتواند پیوستن سوئد به ناتو را پیچیده‌تر کند.»

در تابستان امسال در چندین تظاهرات در سوئد و دانمارک، نسخه‌های قرآن سوزانده شد و خشم مسلمانان را برانگیخت و معترضان را به هجوم و تخریب سفارت سوئد در بغداد تحریک کرد.

دانمارک و سوئد گفته‌اند که از سوزاندن قرآن ابراز تاسف می‌کنند، اما نمی‌توانند با توجه به قوانینی که از آزادی بیان حمایت می‌کنند، از آن جلوگیری کنند.

ترکیه که حق وتوی عضویت سوئد در ناتو را دارد، اعتراضات را محکوم کرده و از استکهلم خواسته است تا علیه عاملان آن اقدام کند.

پیشتر در روز چهارشنبه، سرویس امنیتی سوئد (سپو)، هشدار داد که وضعیت امنیتی سوئد در نتیجه جنجال‌های اخیر بدتر شده است.

سوزانا ترهورنینگ، یکی از مقامات ارشد «سپو» به تلویزیون دولتی سوئد گفت: «عمدتاً از سوی مسلمان جهان اینگونه به ما نگاه می‌شود که ما از کشوری بردبار به سرزمینی ضد‌مسلمانان تبدیل شده‌ایم.»

او افزود: «با این حال، سطح هشدار امنیتی سوئد تغییری نکرده است و در حال حاضر در مقیاس 3 از 5 است که نشان دهنده «افزایش خطر» است. پنج بالاترین سطح تهدید است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم