حامیان کودتای نظامی در نیجر، پرچم روسیه را بر افراشتند

یک روز پس از کودتا و به‌دنبال گسترش خشونت‌ها و ناآرامی‌ها در نیجر، سازمان ملل متحد از تعلیق کلیه فعالیت‌های بشردوستانه خود در این کشور خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

با اعلام حمایت ارتش نیجر از کودتای گارد ریاست جمهوری علیه «محمد بازوم»، رئیس جمهوری این کشور و ادامه محاصره او برای برکناری‌اش از قدرت، شهرهای این کشور به صحنه ناآرامی و خشونت‌ میان حامیان و مخالفان کودتا تبدیل شده و به‌ویژه در نیامی، پایتخت، برخی از طرفداران کودتا ضمن سر دادن شعارهای ضدفرانسوی پرچم‌های روسیه را به اهتزاز درآوردند.

این اقدام طرفداران کودتای نظامی به عنوان نشانه‌ای از موج فزاینده نارضایتی نسبت به قدرت استعماری سابق فرانسه و نفوذ آن در منطقه ساحل ارزیابی شده است.

آتش‌زدن مقر حزب حاکم

به گزارش «رویترز»، پنج‌شنبه، 5 مرداد، ساعاتی پس از اعلام حمایت فرماندهی ارتش از کودتاچیان، هواداران کودتا در نیجر، مقر حزب حاکم در«نیامی» پایتخت این کشور را پس از غارت، به آتش کشیدند.

خبرنگار رویترز گزارش داد که پس از آن که صدها نفر از هواداران کودتا که در مقابل مجلس ملی تجمع کرده بودند، به سمت آن ساختمان حرکت کردند، دود سیاه از ساختمان بلند شد و پلیس برای متفرق کردن جمعیت به شلیک گاز اشک‌آور متوسل شد.

«بوبکر حمیدو»، یک فعال حقوق بشر که در میان جمعیت خارج از مجلس حضور داشت، گفت: «ما همیشه به اقدامات ارتش اعتقاد داشته‌ایم و این بار با آنها هستیم. این برای ما شادی است.»

مخالفت با دخالت نظامی خارجی

ارتش نیجر در بیانیه‌ای که به امضای رئیس ستاد کل آن رسیده، اعلام کرد: «تصمیم گرفته است به بیانیه سربازانی که اواخر شب در یک سخنرانی تلویزیونی اعلام کرده‌اند، محمد بازوم، رئیس جمهوری را از قدرت خلع کرده‌اند، پایبند باشد.»

این بیانیه افرود که اولویت ارتش،«اجتناب از بی‌ثباتی کشور است» و «حفظ جان رئیس‌جمهوری و خانواده‌اش» و «اجتناب از برخورد مرگبار که می‌تواند حمام خون ایجاد کند و امنیت مردم را تحت تأثیر قرار دهد» است.

ارتش نیجر همچنین مخالفت خود با هر گونه دخالت نظامی خارجی را اعلام کرده و چنین رویکردی را دارای عواقب فاجعه‌بار توصیف کرد.

هنوز مشخص نیست چه کسی جایگزین بازوم خواهد شد، اما گارد ریاست جمهوری که از نیروهای مسلح تشکیل می‌شود و معمولاً از رئیس جمهوری و اطرافیانش محافظت می‌کند، توسط ژنرال «عمر چیانی» رهبری می‌شود.

نزدیکی به روسیه

حکومت نظامیان در مالی و بورکینافاسو همسایه نیجر، از زمانی که به ترتیب در سال‌های 2020 و 2022 به قدرت رسیدند، به روسیه نزدیک شدند و روابط خود را با متحدان سنتی غربی قطع کردند.

از آنجایی که روابط غرب با دولت‌های نظامی این کشورها تیره و باعث خروج نیروهای غربی شد، نقش نیجر برای قدرت‌های غربی که به مبارزه با شورش‌های خشونت‌آمیز در منطقه کمک می‌کرد، اهمیت فزاینده‌ای پیدا کرد.

فرانسه سال گذشته نیروهای خود را از مالی به نیجر منتقل کرد.

سرهنگ «آمادو آبدرامانه» که به همراه 9 افسر دیگر، انجام کودتا را در تلویزیون دولتی اعلام کرد، گفت که نیروهای دفاعی و امنیتی بد عمل کرده‌اند.

ناامنی در نیجر، از زمانی که بازوم در سال 2021 انتخاب شد، همچنان به عنوان یک مشکل باقی مانده است، زیرا شورش‌های جهادی که در مالی در سال 2012 ریشه دوانیدند، باعث کشته شدن هزاران نفر و آواره شدن بیش از 6 میلیون نفر در سراسر ساحل شد.

حاجیه آیس، یک زن مسن که در میان جمعیت بیرون پارلمان بود، به خبرنگار «رویترز» گفت: «امیدواریم ارتش به قدرت برسد و بحران امنیتی را حل کند. امروز تروریسم بسیاری از روستاها را نابود کرده است. فرزندان ما بیوه و نوه‌های ما یتیم شده‌اند.»

یکی از اعضای نیروی هوایی، به «رویترز» گفت که فرانسه صبح پنج‌شنبه یک هواپیمای نظامی را به‌رغم بسته شدن حریم هوایی نیجر در شبانه روز، در این کشور فرود آورده است.

وزارت خارجه و دفاع فرانسه تاکنون واکنشی به این ادعا نشان نداده‌اند.

پیش از این، در حالی که مقامات غربی گفته بودند که وضعیت کودتای نیجر مشخص نیست، بازوم و حسنی مسعودو، وزیر خارجه، از نیروهای دموکراتیک در این کشور خواستند تا در برابر از دست دادن قدرت مقاومت کنند.

این هفتمین کودتا در غرب و مرکز آفریقا از سال 2020 است و تاکنون محکومیت‌های گسترده بین‌المللی را در پی داشته است.

روز گذشته اتحادیه اروپا، آمریکا، فرانسه این کودتای نظامی را محکوم کرده و خواستار آزادی فوری رئیس جمهوری منتخب نیجر شدند. اتحادیه آفریقا، بلوک منطقه‌ای غرب آفریقا ECOWAS و آلمان نیز روز پنج‌شنبه به طور جداگانه کودتا را محکوم کردند.
کودتای روز چهارشنبه زمانی آغاز شد که برخی از نگهبانان کاخ ریاست جمهوری در«نیامی» آن را در اختیار گرفتند و مانع ورود رئیس جمهوری شدند.

آبدرامانه روز پنج شنبه اعلام کرد که فعالیت‌های تمام احزاب سیاسی تا اطلاع ثانوی به حالت تعلیق درآمده است.
«محمد بازوم»، صبح روز پنج‌شنبه در یک پست رسانه اجتماعی، قول داد از دستاوردهای دموکراتیک که «به سختی به دست آمده» محافظت کند.

ناامیدی از ناکامی ایالت‌ها در جلوگیری از حملات به شهرها و روستاها تا حدودی باعث دو کودتا در مالی و دو کودتا در بورکینافاسو از سال 2020 شد.

تلاش برای میانجی‌گری

رئیس جمهوری بنین، پاتریس تالون، بعدازظهر چهارشنبه برای میانجیگری پس از دیدار با رئیس جمهوری نیجریه و بولا تینوبو، رئیس ECOWAS،، به نیجر رفت.

روز پنج‌شنبه اما مشخص نبود که آیا مذاکرات همچنان ادامه دارد یا خیر.

یک روز پس از کودتا و به‌دنبال گسترش خشونت‌ها و ناآرامی‌ها در نیجر، سازمان ملل متحد از تعلیق کلیه فعالیت‌های بشردوستانه خود در این کشور خبر داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size