توافق هانتر بایدن با دادستانی آمریکا برای زندان نرفتن به هم خورد

این اولین باری است که وزارت دادگستری آمریکا، که زیرمجموعه قوه مجریه است، علیه فرزند یک رئیس‌جمهوری بر مسند اتهاماتی مطرح می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

هانتر بایدن، پسر جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، که به دلیل مسائل مالیاتی و مالکیت غیرمجاز اسلحه تحت محاکمه است، با وجودی که قبلا با قاضی به توافقی رسیده بود که او را از حبس احتمالی نجات می‌داد، روز چهارشنبه بر سر مساله اسلحه با دادگاه به اختلاف برخورد، که باعث شد معامله پیشین باطل شود.

به گزارش «هیل»، توافق اولیه بر این مبنا بود که دادستانی برای تخلفات مالیاتی هانتر «مجازات مشروط» توصیه ‌کرد. اگر متهم شرایط خاصی را که در دادگاه مطرح شده بود رعایت می‌کرد، اتهامات مربوط به مالکیت سلاح نادیده گرفته می‌شد. شرایط صدور حکم هانتر بعدا مشخص خواهد شد.

هانتر به دلیل مالکیت غیرقانونی یک اسلحه کمری «کُلت کبرا» مورد تحقیق و تفحص دادگاه است. وزارت دادگستری آمریکا پیشتر گفته بود هانتر با آنها به یک «توافق پیش از محاکمه» دست یافته است که بر اساس آن به احتمال زیاد اتهام مرتبط با اسلحه وی از پرونده او پاک می‌شود. چنین اتفاقی در دادگاه نیفتاد، که باعث شد قاضی توافق پیشین را معلق کند.

به گفته هیل، این اولین باری است که وزارت دادگستری آمریکا، که زیرمجموعه قوه مجریه است، علیه فرزند یک رئیس‌جمهوری بر مسند اتهاماتی مطرح می‌کند.

ماجرای هانتر به ویژه واکنش شدید جمهوری‌خواهان را برانگیخته است. آنها می‌گویند دستگاه قضایی آمریکا به خاطر جو بایدن با پسرش نرم برخورد می‌کند، و معتقدند که هانتر باید به خاطر برخی معاملات تجاری دیگرش هم محاکمه می‌شد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا که در انتخابات ریاست‌جمهوری پیش رو رقیب جو بایدن است، به همراه اعضای خانواده‌ و متحدان سیاسی‌اش مرتباً روی خلافکاری‌های هانتر انگشت می‌گذارند.

جمهوری‌خواهان موضع وزارت دادگستری آمریکا در قبال پرونده پسر بایدن را زیر سوال برده‌اند، و می‌گویند مریک گارلند، دادستان کل را به خاطر نحوه رسیدگی وزارتخانه تحت تکفل وی به این پرونده استیضاح خواهند کرد.

آنچه خصوصا خشم جمهوری‌خواهان را برانگیخته این است که دو مامور مالیاتی که در تحقیقات درباره هانتر شرکت داشتند، اخیرا در برابر کنگره شهادت دادند که در روند برخورد قضایی با هانتر مدام مداخلاتی به نفع وی صورت گرفته و پیوسته افزایش یافته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم
  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size