گزارش اطلاعاتی آمریکا درباره پشتیبانی ایران از احداث کارخانه پهپاد‌سازی در روسیه

سازمان اطلاعات آمریکا گزارش کرد که روسیه با کمک ایران در حال احداث کارخانه‌ پهپادسازی در شرق مسکو است، که در صورت تکمیل و راه‌اندازی آن تأثیر قابل‌توجهی بر جنگ اوکراین خواهد گذاشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

تحلیلگران آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا جمعه 30 تیر به گروهی از خبرنگاران گفتند، تهران به‌طور مرتب تجهیزاتی را به یک کارخانه در حال احداث در روسیه منتقل می‌کند.

به گزارش شبکه خبری «سی ان ان» آمریکا، بنا بر برآوردهای اطلاعاتی این کارخانه در دست احداث پس از راه‌اندازی، پهپادهای بیشتری در اختیار روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین قرار خواهد داد.

اوایل سال آینده

سازمان اطلاعات ایالات متحده با پیش‌بینی این‌که این کارخانه تا اوایل سال آینده تکمیل و راه‌اندازی خواهد شد، هشدار داد که پهپادهای جدید ساخت این کارخانه می‌تواند تأثیر قابل توجهی بر جنگ اوکراین بگذارد.

ایالات متحده در ماه آوریل، تصویری ماهواره‌ای از محل برنامه‌ریزی شده برای اجرای پروژه احداث کارخانه پهپادسازی در منطقه ویژه اقتصادی آلابوگای روسیه، در 600 مایلی شرق مسکو منتشر کرد.

همچنین ایالات متحده اعلام کرد که گمان می‌رود ایران بیش از 400 فروند پهپاد شاهد 131 و 136 مهاجر را در اختیار مسکو قرار داده است که روسیه همه آنها را در جنگ علیه اوکراین استفاده کرده است.

بدون سیستم ردیابی

سی‌ان‌ان گزارش داد که ایران از طریق دریای خزر برای انتقال پهپادها، سلاح‌ها و خمپاره‌ها به روسیه استفاده می‌کند و اغلب از کشتی‌هایی استفاده می‌کند که «سیستم‌های ردیابی استفاده نمی‌کنند» یا سیستم‌های ردیابی خود را خاموش می‌کنند تا تحرکات آنها بدون رصد و از دیدها پنهان بماند.

ایالات متحده لاشه‌های بسیاری از پهپادهای سرنگون شده در اوکراین را به دست آورده و مورد تجزیه و تحلیل قرار داده است و مقامات این کشور می‌گویند به‌رغم انکار مکرر تهران مبنی بر عدم ارائه تجهیزات به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین، «شواهد غیرقابل‌ انکاری» وجود دارد که استفاده از پهپادهای ایرانی در تهاجم به اوکراین را تایید می‌کند.

دولت بایدن سال گذشته یک کارگروه گسترده‌ای راه|‌اندازی کرد تا بررسی کند که چگونه قطعات آمریکایی و غربی، از جمله تراشه‌های الکترونیکی ساخت آمریکا، در پهپادهای ایرانی مورد استفاده روسیه در جنگ اوکراین به‌کار رفته است.

همکاری نظامی روسیه و ایران

یک مقام ارشد آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا گفت که تحلیلگران اولین بار نشانه‌هایی از همکاری نظامی رو به رشد روسیه و ایران را در آوریل 2022 مشاهده کردند.

این تحلیلگران بر این باورند که ایران از تامین تجهیزات نظامی برای روسیه سود می‌برد زیرا می‌تواند تسلیحات خود را به خریداران بین‌المللی عرضه و در ازای آن پول و حمایت روسیه برای برنامه‌های فضایی و موشکی خود را دریافت کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید