پنتاگون: جنگنده روسی بر فراز سوریه به پهپاد آمریکایی حمله کرد

پنتاگون می‌گوید جنگنده‌های روسی در چند ماه اخیر میزان برخوردهای خطرناک خود با پهپادهای آمریكایی در آسمان سوریه را افزایش داده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت دفاع ایالات متحده «پنتاگون» روز سه‌شنبه اعلام کرد یک جنگنده روسی بر فراز آسمان سوریه با منور به یک هواپیمای بدون سرنشین ارتش آمریكا حمله کرد و به پروانه پیشران آن «آسیب جدی» رساند، اما پهپاد توانست به پایگاه بازگردد.

به گزارش «رویترز»، مقامات آمریكایی می‌گویند جنگنده‌های روسی طی چند ماه گذشته میزان «برخوردهای خطرناک» خود با هواپیماهای نظامی آمریكایی در آسمان سوریه را افزایش داده‌اند.

Advertisement

ارتش آمریكا روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای گفت: «یكی از منورهای روسی به MQ-9 آمریكایی برخورد كرد و به شدت به پروانه آن آسیب رساند. خوشبختانه خدمه MQ-9 توانستند پهپاد را حفظ کنند، و آن را نسبتا با سهولت به پایگاه خانگی خود بازگرداندند.»

ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح ایالات متحده، اوایل ماه جاری به مطبوعات گفت: « درگیری‌ها تا حدی افزایش پیدا کرده است، اما به نظرم نباید بیش از اندازه آنها را برجسته کنیم. به نظر من نیروهای ما قوانین درگیری را به خوبی می‌دانند، و برای دفاع از خود اختیارات کافی دارند.»

با این حال، مقامات وزارت دفاع آمریكا گفته‌اند معلوم نیست چرا روسیه اخیرا اقدامات تهاجمی خود علیه آمریکا بر فراز آسمان سوریه را افزایش داده است. یک مقام آمریکایی اخیرا گفته بود که بین روسیه، ایران، و سوریه هماهنگی فزاینده‌ای برای وادار کردن نیروهای آمریکایی به ترک مراکز تمرکز خود در شمال سوریه وجود دارد.

در همین راستا، وزارت دفاع آمریکا، در واکنش به تلاش‌های اخیر ایران برای توقیف نفت‌کش‌های تجاری در آب‌های خاورمیانه، از استقرار تجهیزات نظامی جدید «آبی-خاکی» در خاورمیانه خبر داد.

پنتاگون اعلام کرد به همکاری با شرکای فکری و راهبردی خود که به جریان آزاد تجارت متعهد هستند ادامه می‌دهد، و اقدامات هماهنگ‌کننده لازم برای مقابله با تهدیدات تهران علیه نظم بین‌المللی مبتنی بر قوانین را انجام خواهد داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید