نگرانی سنای آمریکا از کاربرد هوش مصنوعی برای ساخت سلاح‌های زیستی

تولید تسلیحات زیستی به سطح بالایی از دانش نیاز دارد که ابزارهای هوش مصنوعی می‌توانند بخشی از آن را برآورده کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

قانونگذاران سنای ایالات متحده درباره پتانسیل «کاربرد شرورانه» هوش مصنوعی هشدار دادند، و در قبال استفاده احتمالی از این فناوری پیشرفته برای تولید تسلیحات بیولوژیکی اظهار نگرانی کردند.

به گزارش «رویترز»، داریو آمودی، مدیر عامل شرکت «اِی‌آی آنثروپیک»، روز سه‌شنبه در جلسه استماع در برابر کمیته قضایی سنا گفت هوش مصنوعی می‌تواند به بازیگران شرور غیرمتخصص کمک کند تا سلاح‌های بیولوژیکی تولید کنند.

به گفته آمودی: «تولید تسلیحات زیستی به سطحی از دانش نیاز دارد که در گوگل و کتاب‌های درسی یافت نمی‌شود، و به تخصص بالایی نیاز دارد. چیزی که ما فهمیده‌ایم این است که ابزارهای هوش مصنوعی می‌توانند قسمتی از آن کمبود دانش را جبران کنند.»

آمودی که شرکتش با کارشناسان امنیت زیستی در زمینه مطالعه خطرات بیولوژیکی ناشی از هوش مصنوعی همکاری کرده است، تاکید کرد که هوش مصنوعی هنوز قادر به کمک به ساخت سلاح بیولوژیکی نیست، و آن را «خطر میان‌مدت» نامید.

به گفته وی، هوش مصنوعی یک تهدید بالقوه در این زمینه است، چرا که می‌تواند بازیگران شرور را در آینده قادر به انجام حملات بیولوژیکی در مقیاس بزرگ کند. بنابراین، به نظر وی هوش مصنوعی می‌تواند یک «تهدید بزرگ» برای امنیت ملی ایالات متحده باشد.

ریچارد بلومنتال، سناتور دموکرات و رئیس کمیته قضایی سنا، در این باره گفت: «کارشناسان سازنده این سیستم‌ها درباره انقراض انسان هشدار می‌دهند. هدف از این استماع این است که زمینه را برای قانونگذاری فراهم کنیم، از اصول کلی به سوی دستورات خاص برویم، و از نتایج این جلسه برای نوشتن قوانین استفاده کنیم.»

جاش هالی، سناتور جمهوری‌خواه نیز پس از شنیدن شهادت آمودی خواستار ایجاد مکانیسم‌هایی برای اطمینان از این امر شد که فناوری هوش مصنوعی به نفع مردم آمریکا و نه به ضرر آن عمل می‌کند.

به گفته رویترز، جلسه استماع سنا چند روز پس از آن برگزار شد که شرکت‌های توسعه‌دهنده هوش مصنوعی مثل «آلفابت»، «اوپن اِی‌آی»، و «متا» به‌طور داوطلبانه به کاخ سفید تعهد دادند تا برای ایجاد فضای امن در حوزه هوش مصنوعی از نشانگرهای ویژه برای آشکارسازی محتویات تولید این فناوری استفاده کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید