مسکو: برای گفت‌وگو درباره حل بحران اوکراین آماده‌ایم

دبیر شورای امنیت روسیه: ایالات متحده و متحدانش با افزایش عرضه تسلیحات به اوکراین، از جمله گلوله‌های حاوی اورانیوم ضعیف شده، موشک‌های کروز دوربرد و مهمات خوشه‌ای، به هر کاری برای تشدید منازعه دست می‌زنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نیکلای پاتروشف، دبیر شورای امنیت روسیه با تاکید بر آمادگی مسکو برای گفت‌وگو درباره حل بحران اوکراین، لزوم ترغیب غرب به مذاکره با مسکو را خاطرنشان کرد.

اظهارات پاتروشف در جریان نشستی در ژوهانسبورگ، پایتخت اقتصادی آفریقای جنوبی، با نمایندگان بلندپایه کشورهای «بریکس» مسئول در مورد امنیتی، بیان شد.

به گزارش خبرگزاری «تاس»، این مقام عالی‌رتبه روسیه از تمایل شرکای «بریکس» برای تقویت حل و فصل صلح آمیز بحران اوکراین و ارائه میانجی‌گری، استقبال کرد.

او همچنین ضمن تکرار ابراز آمادگی روسیه برای گفت‌وگو، لزوم تشویق کشورهای غربی هم‌پیمان با کی‌یف به مذاکره با مسکو را مورد تاکید قرار داد که به گفته او، خود را از گفت‌وگو با کشورش محروم کرده‌اند.

به گفته پاتروشف، ایالات متحده و متحدانش با افزایش عرضه تسلیحات به اوکراین، از جمله گلوله‌های حاوی اورانیوم ضعیف شده، موشک‌های کروز دوربرد و مهمات خوشه‌ای که در بسیاری از کشورهای جهان ممنوع است، به هر کاری برای تشدید منازعه دست می‌زنند.

این موضع چند روز پس از اظهارات سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در این خصوص بود که مسکو به دقت در حال مطالعه و حمایت از بسیاری از پیشنهادات کشورهای افریقا، چین و برزیل در مورد حل و فصل بحران اوکراین است.

لاوروف در مصاحبه با وبگاه «لنتا.آر یو» تاکید کرده بود که مسکو از اجرای قوانین بین‌المللی و منشور سازمان ملل، کنارگذاشتن ذهنیت جنگ سرد، حل بحران انسانی، تضمین ایمنی نیروگاه‌های هسته‌ای، پایان‌دادن به تحریم‌های یک جانبه و اجتناب از به کارگیری اقتصاد جهانی برای اهداف سیاسی استقبال می‌کند.

تلاش‌های چین

در پایان ماه مه سال جاری، لی هوی، نماینده ویژه چین در امور اوراسیا، در تور اروپایی خود راهی اوکراین، لهستان، فرانسه، آلمان، بلژیک و روسیه شد و در خصوص ابتکار صلح چین برای رسیدن به یک توافق سیاسی به منظور حل و فصل بحران اوکراین، با مسئولان این کشورها گفت‌وگو کرد.

مقامات چین در فوریه گذشته نیز سندی را در مورد حل و فصل منازعه میان مسکو و کی‌یف منتشر کردند که 12 بند از جمله درخواست آتش‌بس، احترام به منافع مشروع همه کشورها در عرصه امنیتی و حل بحران انسانی در اوکراین را شامل شد ولی این ابتکار به جایی نرسید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید