اتحادیه اروپا: برای صادرات محصولات اوکراین از مسیرهای همبستگی آماده‌ایم

کمیسر کشاورزی اتحادیه اروپا: 60 درصد از صادرات اوکراین از طریق مسیرهای همبستگی و 40 درصد از طریق دریای سیاه انجام شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یانوش وویچیچوفسکی، کمیسر کشاورزی اتحادیه اروپا فاش کرد که این اتحادیه آماده است تقریباً تمام کالاهای کشاورزی اوکراین را از طریق مسیرهای همبستگی و بنادر اروپایی صادر کند.

به گزارش «رویترز»، وویچیچوسکی سه‌شنبه سوم مرداد به خبرنگاران گفت: «تقریباً برای صادرات همه محصولات آماده‌ایم که برابر با حدود 4 میلیون تن در ماه دانه‌های روغنی و غلات است. ما در نوامبر سال گذشته به این مقدار دست‌یافتیم.»

هم‌اکنون مذاکراتی در کار نیست

او همچنین افزود: «60 درصد از صادرات اوکراین از طریق مسیرهای همبستگی و 40 درصد از طریق دریای سیاه پیش از خروج روسیه در ماه جاری از توافقنامه صادرات ایمن غلات از طریق دریای سیاه با میانجی‌گری سازمان ملل یک سال پس از اجرایی شدن آن، انجام گرفت.»

طبق گفته کمیسر کشاورزی اتحادیه اروپا، پیش‌شرط‌های مسکو برای تمدید توافق، نادیده گرفته شد.

این در حالی است که به گزارش خبرگزاری روسیه، سرگئی ورشینین، معاون وزیر خارجه این کشور سه‌شنبه اعلام کرد که در حال حاضر، هیچ مذاکره‌ای برای ازسرگیری توافقنامه صادرات غلات از طریق دریای سیاه در کار نیست.

نشست سران روسیه - آفریقا

از سویی اولگ اوزروف، سفیر ماموریت‌های ویژه وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که مسکو و کشورهای شرکت کننده در نشست روسیه و آفریقا در این هفته، درباره صادرات غلات و کودهای شیمیایی مسکو، گفت‌وگو خواهند کرد.

اوزروف در اظهاراتی به خبرگزاری رسمی «ریا» گفت: «ایجاد گذرگاه‌های لجستیکی و مراکز نه فقط برای صادرات مواد غذایی و کود، بلکه برای صادرات هر محصول دیگری از فدراسیون روسیه، یکی از موضوعاتی خواهد بود که مورد بحث قرار خواهد گرفت.»

او افزود: «به نظرم ایده گذرگاه‌های لجستیکی و احداث مراکز صادرات غلات، امیدبخش و قابل اجراست.»

دومین اجلاس سران روسیه و آفریقا با توجه به رقابت مسکو و غرب برای نفوذ در آفریقا در فاصله 27 تا 29 ژوئیه در سن پترزبورگ برگزار خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید