وزارت خارجه روسیه: ازسرگیری توافق صادرات غلات بدون مشارکت مسکو ناممکن است

کمیسیون اروپا، کمک 100 میلیون یورویی را در اختیار کشاورزان 5 کشور لهستان، مجارستان، اسلواکی، رومانی و بلغارستان در ازای تسهیل عبور کامیون‌های غلات اوکراین از خاک این کشورها گذاشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سرگئی ورشینین، معاون وزیر خارجه روسیه سه‌شنبه 3 مرداد اعلام کرد که از سرگیری قرارداد صادرات غلات که از 17 جولای به حالت تعلیق درآمده، بدون مشارکت مسکو ناممکن است.

همزمان پنج کشور تهدید کردند که محدودیت‌هایی برای ترانزیت غلات اوکراینی به بازارهای اتحادیه اروپا و بنادر صادراتی، اعمال خواهند کرد.

شکایت کشاورزان

کشاورزان لهستان، مجارستان، اسلواکی، رومانی و بلغارستان از نرخ رقابتی غلات ارزان اوکراینی به دلیل تولید فراوان آن، ابراز ناخشنودی کردند که مداخله فوری کمیسیون اروپا را به دنبال داشت.

کمیسیون اروپا، کمک 100 میلیون یورویی را در اختیار کشاورزان در ازای تسهیل عبور کامیون‌های غلات اوکراین از خاک این کشورها گذاشت تا راه بر نگرانی‌ها از سرازیرشدن سیل غلات اوکراین به بازارهای کشورهای همسایه پس از مسدود کردن مسیرهای دریای سیاه، ببندد.

این کشورها همچنین از کمیسیون اروپا خواستند تا محدودیت‌ها را تا پایان سال تمدید کند.

در این میان، لهستان تهدید کرد که محدودیت‌های یکجانبه را اعمال خواهد کرد و از ترانزیت غلات اوکراین در اواسط سپتامبر، در پاسخ به عدم تمدید محدودیت‌های توافق‌شده، جلوگیری خواهد کرد.

این تحولات در حالی رخ داد که ورشینین در حاشیه اجلاس سازمان ملل پیرامون سامانه‌های غذایی که در پایتخت ایتالیا برگزار شد به خبرنگاران روسی گفت که از دیدگاه کشورش، انجام این کار(از سرگیری صادرات غلات اوکراین) بدون حضور روسیه، ناممکن است.

او با بیان این که نحوه اجرای این معامله در خصوص صادرات غلات که عمدتا مربوط به علوفه است، ربطی به مبارزه با گرسنگی ندارد، خاطرنشان کرد که قسمت دوم یادداشت تفاهم با سازمان ملل که بر تداوم تقویت صادرات غذا و کود از روسیه تاکید دارد، به اجرا درنیامده است.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه دوشنبه اعلام کرد که مسکو، کمبود غله اوکراینی عرضه‌شده به آفریقا پس از اعلام پایان قرارداد صادرات غلات را جبران خواهد کرد.

پوتین پیش از افتتاح نشست روسیه و آفریقا در سن‌پترزبورگ گفت که مسکو به‌رغم تحریم‌ها، به تلاش‌های خود برای اطمینان از توزیع غلات، غذا، کود و دیگر کالاها به آفریقا، ادامه خواهد داد.

روسیه هفته گذشته از توافقی که با میانجی‌گری سازمان ملل متحد و ترکیه به امضا رسیده بود، خارج شد که صادرات ایمن غلات اوکراینی در سال گذشته از دریای سیاه را تسهیل می‌کرد.

مسکو تاکید دارد تا زمانی که خواسته‌هایش برای تسهیل دسترسی صادرات مواد غذایی و کود روسیه به بازارهای جهانی برآورده نشود، به توافق بازنخواهد گشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید