جزئیات اتهام رشوه‌گیری جو بایدن از کمپانی اوکراینی

جمهوری‌خواهان می‌گویند اف‌بی‌آی سندی در اختیار دارد که نشان می‌دهد جو بایدن در هنگام معاونت اوباما از اوکراین رشوه بزرگی گرفته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

«واشینگتن پست» در گزارشی مفصل به تحلیل اتهام رشوه‌گیری جو بایدن از یک کمپانی اوکراینی پرداخته است. دونالد ترامپ و هواداران جمهوری‌خواه وی سال‌هاست بایدن را متهم می‌کنند که در زمان تصدی مقام معاونت ریاست‌جمهوری آمریکا در دوران باراک اوباما رشوه پنج میلیون دلاری گرفته است.

به گفته واشینگتن پست، در اوایل ماه مه امسال، چارلز گرَسلی، سناتور جمهوری‌خواه آیووا، و جیمز کومر، نماینده جمهوری‌خواه مجلس از کنتاکی و رئیس کمیته نظارت بر مجلس نمایندگان کنگره آمریکا، ادعا کردند پلیس فدرال آمریکا «اف‌بی‌آی» سندی در اختیار دارد که نشان می‌دهد جو بایدن در هنگام خدمت در مقام معاون رئیس‌جمهوری رشوه بزرگی از اوکراین دریافت کرده است.

این دو قانونگذار در نامه‌ای که به مریک گارلند، دادستان کل آمریکا، و کریستوفر ری، رئیس اف‌بی‌آی ارسال کردند، خواستار ارائه این سند شدند. آنها در نامه خود ادعا کردند که این سند «یک طرح جنایی ادعایی درباره معاون رئیس‌جمهوری اسبق بایدن و یک تبعه خارجی مربوط به مبادله پول برای تاثیرگذاری بر تصمیم‌گیری‌های سیاسی» را به دست می‌دهد.

نکته‌ای که دستگاه قضایی آمریکا طی این مدت عمومی کرده این است که میکولا زلوچفسکی، مدیر کمپانی اوکراینی «بوریسما»، هرگونه دیدار و گفت‌وگویی با بایدن را تکذیب کرده است. علاوه بر این، هیچ شواهدی درباره واریز غیرمترقبه پنج میلیون دلار به حساب جو بایدن و پسرش هانتر وجود ندارد.

حتی با وجود تمرکز جمهوری‌خواهان قدرتمند بر روی این قضیه طی یکی دو ماه اخیر، اتهام مطرح‌شده علیه بایدن فقط در حد همان اتهام باقی می‌ماند، چرا که هنوز هیچ سند معتبری در این باره منتشر نشده است، و حتی چندین جمهوری‌خواه اعتراف کرده‌اند که ممکن است اصلا سندی در این باره وجود نداشته باشند.

به گفته واشینگتن پست، با تمام این حرف‌ها هنوز هم این امکان وجود دارد که بایدن در قضیه بوریسما درگیر بوده باشد، اما تا زمانی که شواهدی جدی مبنی بر این اتفاق فاش شود، ترامپ و هواداران جمهوری‌خواه وی نمی‌توانند با توسل به این قضیه روی بیرون راندن بایدن از کارزار انتخاباتی ریاست‌جمهوری 2024 حساب کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید