آمریکا سه مقام ارشد کشور مالی را به اتهام ارتباط با گروه «واگنر» تحریم کرد

بلینکن: شمار قربانیان غیرنظامی از زمان استقرار نیروهای واگنر در مالی در دسامبر 2021 بیش از 3 برابر افزایش یافته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ایالات متحده، دوشنبه دوم مرداد از اعمال تحریم‌های اقتصادی علیه سه مقام نظامی مالی، از جمله وزیر دفاع کنونی، به دلیل «تسهیل استقرار» گروه «واگنر» در مالی و «گسترش» فعالیت‌های آن در این کشور خبر داد.

این تحریم‌ها، 3 افسر ارشد ارتش مالی را هدف قرار می‌دهد؛ سرهنگ سادیو کامارا، وزیر دفاع، که تابعیت فرانسوی نیز دارد، سرهنگ آلو بوی دیارا و سرهنگ دوم آداما باگایوکو، که این دو از مسئولان نیروی هوایی هستند.

بر اساس بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا، واشینگتن تاکید دارد: «شواهدی نشان می‌دهد که این مقامات، در فعالیت‌های مخرب گروه «واگنر» در مالی مشارکت داشته‌اند.»

در ادامه بیانیه آمده است: «این مقامات، مردم خود را در برابر فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده و نقض حقوق بشر توسط گروه واگنر قرار داده و راه را برای بهره‌برداری از منابع حاکمیتی کشورشان به نفع عملیات گروه واگنر در اوکراین، هموار کرده‌اند.»

بر اساس تحریم‌ها، هر گونه دارایی متعلق به این مسئولان در آمریکا مسدود و تعامل بین آنها و شرکت‌ها یا افراد آمریکایی، ممنوع شد.

واشینگتن مدعی است از زمان ورود «واگنر» به مالی در دسامبر 2021، شمار زیان‌های غیرنظامیان در این کشور، 278 درصد افزایش یافته است که به شکل خاص، به دلیل عملیاتی است که نیروهای مسلح مالی با همکاری عوامل این گروه انجام دادند.

ایالات متحده در ژوئن 2017 تحریم‌هایی را علیه واگنر اعمال کرد و تحریم‌های جدیدی را نیز در ژانویه گذشته به اجرا گذاشت.

تاکید بلینکن بر افزایش قربانیان غیرنظامی

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا نیز در این خصوص گفت: «ما سه مقام مالی را که با گروه واگنر برای تسهیل و گسترش حضور آن در مالی هماهنگ شده‌اند، تحریم می‌کنیم.»

بلینکن افزود: «شمار قربانیان غیرنظامی از زمان استقرار نیروهای واگنر در مالی در دسامبر 2021 بیش از 3 برابر افزایش یافته است.»

هماهنگی بلاروس با واگنر

از سویی مقامات بلاروس دوشنبه اعلام کردند که در مورد «تهدیدها و چالش‌ها» در مرزهای کشورشان با اوکراین و لهستان، با گروه واگنر پس از انتقال این گروه به این کشور در پی کودتای نافرجامشان در روسیه، گفت‌وگو کرده‌اند.

ایوان کوباکوف، وزیر کشور بلاروس، ضمن دیدار با رهبران گروه واگنر در یک مرکز آموزشی، «برنامه کاری روشن» برای آموزش نیروهای مینسک را با آنها تدوین کرد.

در بیانیه وزارت کشور به نقل از کوباکوف آمده است: «با توجه به شرایط دشوار در نزدیکی مرزهای جمهوری، آمادگی ما برای پاسخگویی به چالش‌ها و تهدیدات احتمالی، حائز اهمیت است.»

او «تجربه عملی» جنگجویان واگنر، به ویژه طی ماه‌ها نبرد طولانی و خونین در باخموت در شرق اوکراین را ستود.

شایان توجه است ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین در أواخر ژوئن ، پس از اعلام انتقال واگنر به بلاروس، دستور استقرار نیروهای کمکی در مرز با این کشور را صادر کرد.

الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس، چند روز قبل به ولادیمیر پوتین، همتای روس خود اطمینان داد به‌رغم درخواست عوامل واگنر برای عزیمت به لهستان، با ابقای آنها در مرکز کشور، أوضاع را تحت «کنترل» داشته باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید