کاخ سفید تصویب طرح جنجالی اصلاحات قضایی نتانیاهو را «تاسف‌بار» خواند

متاثر از کشمکش‌های سیاسی درباره تصویب طرح اصلاحات قضایی و پیامدهای آن بر اقتصاد، شاخص بورس تل‌آویو و ارزش پول ملی اسرائیل کاهش یافته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

کاخ سفید، دوشنبه، 2 مرداد، تصویب لایحه جنجالی بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل موسوم به «لایحه استاندارد معقولیت» را «تاسف‌بار» خواند.

به گزارش«جروزالم پست»، جان کربی سخنگوی شورای امنیت ملی ایالات متحده آمریکا گفت که «ما از سران اسرائیل می‌خواهیم که از طریق گفت‌وگوی سیاسی رویکردی مبتنی بر اجماع اتخاذ کنند.»

کری افزود: «این مایه تاسف است که این لایحه امروز با اکثریت پایین تصویب شد، اما تغییرات بزرگ نیاز به اجماع نظر دارد.»

در همین حال یائیر لاپید، رهبر اپوزیسیون اسرائیل روز دوشنبه در جمع خبرنگاران گفت: «امروز شاهد ضعف بی‌سابقه‌ای از سوی نتانیاهو بودیم. هیچ نخست‌وزیری در اسرائیل وجود ندارد.»

او گفت: «در یک دموکراسی گاهی می‌بازید و گاهی می‌برید. همه ما این را می‌دانیم. اما آنچه امروز اینجا اتفاق افتاد در چارچوب دموکراسی نیست. چیز دیگری است. این نقض کامل قوانین بازی است.»

او تاکید کرد: «ما تسلیم نخواهیم شد و به آنها اجازه نخواهیم داد اسرائیل را به کشوری ورشکسته و غیردموکراتیک که با نفرت و افراط‌گرایی اداره می‌شود، تبدیل کنند.»

او سپس خطاب به نیروهای ذخیره، گفت که صبر کنند تا دیوان عالی دادگستری، قانون جدید را قبل از اعتصاب مورد بحث قرار دهد.

گیدئون سار، یکی دیگر از نمایندگان پارلمان و از اعضای اپوزیسیون گفت: «دولت آگاهانه و با چشمان باز، امروز قانونی را تصویب کرد که به طور جدی به منافع ملی لطمه می‌زند و قلب اکثریت مردمی را که فریاد خود را به شیوه‌ای بی‌سابقه بلند کردند، نادیده می‌گیرد.»

او افزود: «من و دوستانم متعهد به ادامه مبارزه برای آینده کشور هستیم. کسانی‌که امروز در کنست پس از رای‌گیری خوشحالی کردند، توسط مردم اسرائیل در پای صندوق‌های رای مجازات خواهند شد.»

آویگدور لیبرمن، نماینده کنست نیز گفت: «تصویب این لایحه، به معنی خلاص شدن از شر دادستان کل است. من از دیوان عالی دادگستری می‌خواهم این قانون را رد کند. کشور اسرائیل نمی‌تواند به کره شمالی تبدیل شود.»

ایتامار بن گویر، وزیر امنیت ملی اسرائیل، روز دوشنبه دقایقی پس از تصویب این لایحه گفت: «دولت اسرائیل از امروز کمی دموکراتیک‌تر خواهد شد. قانونی که امروز تصویب کردیم برای دموکراسی مهم است، اما این تنها آغاز است. برای یک اسرائیل یهودی‌تر و دموکراتیک‌تر، ما باید بقیه اصلاحات را به تصویب برسانیم که در راس آن ترکیب کمیته گزینش قضایی و تغییر اختیارات دادستان‌های کل است.»

کاهش ارزش سهام بورس تل‌آویو

همزمان با افزایش تنش‌ها در اسرائیل و مطرح شدن بحث اعتصاب عمومی در مخالفت با این طرح اصلاح سیستم قضائی، «فاینشنال تایمز» نوشت که پس از تصویب این لایحه توسط پارلمان اسرائیل، شاخص سهام معیار اسرائیل فرو ریخته و ارزش پول اسرائیل (شکل) در برابر دلار آمریکا کاهش یافته است.

بر اساس داده‌های «ریفینتیو»، بورس اوراق بهادار تل آویو در روز دوشنبه 2.3 درصد سقوط کرد و کاهش آن از ابتدای سال به 10.1 درصد رسید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید