روسیه: حمله پهپادی اوکراین به مسکو خنثی شد

بلینکن به «سی‌ان‌ان»: اوکراین جنگنده‌های «اف-16» را ظرف چندماه تحویل خواهد گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که دو پهپاد پرتاب شده توسط اوکراین در ساعات اولیه بامداد دوشنبه دوم مرداد به مسکو حمله کردند که رهگیری و منهدم شدند.

خبرگزاری‌های رسمی گزارش دادند که لاشه یک پهپاد در دو کیلومتری ساختمان‌های این وزارتخانه پیدا شده است.

وزارت دفاع روسیه در «تلگرام» با «تروریستی» خواندن این حمله کرد اعلام کرد که هیچ مصدومی نداشته است. سرگئی سوبیانین، شهردار مسکو گفت که در جریان این حمله که در سحرگاه دوشنبه رخ داد، دو ساختمان غیرمسکونی آسیب دیدند.

مشخص نیست که آیا پهپادها هنگام سرنگونی به ساختمان‌ها برخورد کردند یا این که عامدانه ساختمان‌ها را هدف قرار دادند.

خبرگزاری‌های روسیه به نقل ازخدمات اورژانس گزارش دادند که ترکش‌های یک پهپاد در نزدیکی ساختمانی در بلوار کومسومولسکی، در فاصله نسبتا نزدیک از ساختمان‌های وزارت دفاع پیدا شد.

هیچ اظهارنظر فوری از کی‌یف صادر نشد و اوکراین به طور کلی، هرگز مسئولیت حملات در داخل روسیه یا مناطق تحت کنترل روسیه در اوکراین را بر عهده نگرفته است، اما در ماه‌های اخیر تاکید دارد که تخریب زیرساخت‌های نظامی روسیه، به ضدحمله کی‌یف کمک می‌کند.

تحویل «اف-16»

از سویی آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، یکشنبه در اظهاراتی به «سی‌ان‌ان» اعلام کرد که اوکراین جنگنده‌های «اف-16» را ظرف چندماه تحویل خواهد گرفت.

بلینکن گفت: «حتی اگر همین فردا تصمیم به تحویل اف- 16 گرفته شود، چند ماه طول می‌کشد تا این تصمیم اجرایی شود.»

او ادامه داد: «ما در مورد آموزش، نگهداری و تامین فرصت برای استفاده از آنها در عملیات تسلیحاتی مشترک صحبت می‌کنیم، همه اینها زمان‌بر است.»

بلینکن در پاسخ به این پرسش که به نظر شما آیا اوکراین جنگنده‌های آمریکایی را دریافت می‌کند یا نه، گفت: «فکر می‌کنم اینطور است. مهم این است که اطمینان حاصل شود هنگام دریافت آنها از آمادگی برخوردار بوده و قادر به استفاده هوشمندانه از این هواپیماها باشند.»

به گزارش «فرانس‌پرس»، وزیر خارجه آمریکا خاطرنشان کرد که روند تحویل جنگنده‌ها «اف-16» به پیش می‌رود.

حمله روسیه به تاسیسات اودسا

بر اساس بیانیه، دوشنبه فرماندهی عملیات اوکراین در جنوب این کشور، حمله روسیه علیه تأسیسات بندری در منطقه اودسا در جنوب اوکراین، منجر به تخریب یک انبار غلات شد.

در این یبانیه آمده است: «حمله‌ چهار ساعته پهپادی (شاهد 136)، یک تأسیسات بندری، هدف قرارگرفت که به انهدام انبار غلات و صدمه به مخازن دیگر محموله‌ها انجامید.»

حمله پهپادی اوکراین به کریمه

از سوی دیگر به گفته سرگئی آکسیونوف، فرماندار دست‌نشانده مسکو در شبه‌جزیزه کریمه، یک انبار مهمات در حمله پهپادی اوکراین هدف قرار گرفت.

آکسیونوف در «تلگرام» با اشاره به این که «پدافند هوایی، 11 فروند پهپاد دشمن را در آسمان کریمه سرنگون کرد»، خاطرنشان کرد که یک «انبار مهمات» در منطقه دجانکوی مورد اصابت قرار گرفت و خانه‌ای در اثر اصابت لاشه یکی از پهپادها صدمه دید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size