بلینکن: در حال حاضر با ایران درباره توافق هسته‌ای صحبت نمی‌کنیم

وزیر خارجه آمریکا: دولت بایدن قصد بازگشت به برجام با «اصلاحاتی اندک» را داشت اما ایران این فرصت را از دست داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در اظهاراتی اعلام کرد که واشینگتن در حال حاضر به نقطه‌ای رسیده‌ است که درباره توافق هسته‌ای با ایران دیگر صحبتی نمی‌کند.

بلینکن، یکشنبه یکم مرداد به وقت محلی، در گفت‌وگو با تلویزیون «سی‌ان‌ان» گفت که دولت جو بایدن قصد بازگشت به «برجام» با «اصلاحاتی اندک» را داشت اما ایران این فرصت را از دست داد.

او افزود:‌ «با توجه به اینکه دیپلماسی بهترین گزینه است، راه‌حل‌های دیگری هم وجود دارد.»

او خروج دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا، از برجام را «اشتباهی هولناک» توصیف کرد اما در عین حال گفت که واشینگتن قرار نیست با تهران توافقی انجام دهد.

بلینکن همچنین تاکید کرد احتمال ایجاد فضایی که دو کشور بتوانند درباره مساله هست‍ه‌ای گفت‌وگو کنند وجود دارد اما «در حال حاضر در چنین شرایطی نیستیم.»

این اظهارات در حالی عنوان می‌شود که گزارش‌ها حاکی از آن است که تهران و واشینگتن در ماه‌های اخیر برای «توافق‌های کوچک» و «نانوشته» در تماس بوده‌اند.

شماری از مقامات غربی و ایرانی هم تصریح کردند که ایالات متحده در حال مذاکره با ایران با هدف کاهش احتمالی مخاطرات برنامه اتمی تهران، آزادی شهروندان بازداشتی آمریکا و آزادسازی بخشی از دارایی‌های بلوکه‌شده ایران در خارج است.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، اخیرا در اظهاراتی گفته بود که دولت بایدن به منظور آزاد کردن آمریکایی‌های بازداشت‌شده در ایران، با جمهوری اسلامی «مذاکرات غیرمستقیم» دارد.

از سویی شماری از قانونگذاران آمریکایی درباره هر گونه توافق دولت بایدن با تهران و تلاش برای «دور زدن کنگره» هشدار داده‌اند

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید