نیروی هوایی اوکراین: اودسا هدف 19 فروند موشک‌ روسی قرار گرفت

زلنسکی: شلیک موشک‌ها علیه شهرهای غیرنظامی، ساختمان‌های مسکونی و کلیسای جامع، بی‌تردید با پاسخ تلافی‌جویانه علیه تروریست‌های روسی مواجه خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نیروهای روسیه، شامگاه شنبه ساعاتی پیش از دیدار ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه و الکساندر لوکاشنکو، همتای بلاروس او، بار دیگر شهر بندری اودسای اوکراین را هدف حملات موشکی قرار دادند که طی آن یک نفر کشته شد.

کاخ کرملین اعلام کرد که پوتین، یکشنبه یکم مرداد، دو روز پس از هشدار مسکو مبنی بر این که هرگونه حمله به بلاروس قوی‌ترین متحد روسیه، در حکم حمله به این کشور است با لوکاشنکو دیدار خواهد کرد.

پوتین پس از آن که لهستان هفته گذشته تصمیم گرفت یگان‌های نظامی خود را در پاسخ به ورود نیروهای گروه نظامی خصوصی «واگنر» به بلاروس، به مرزهای نزدیک به این کشور انتقال دهد، گفت که مسکو از همه وسایل موجود برای پاسخ به هرگونه اقدام خصمانه علیه مینسک، استفاده خواهد کرد.

کرملین اعلام کرد که لوکاشنکو در جریان سفر کاری خود، با پوتین در مورد توسعه بیشتر «شراکت استراتژیک» میان دو کشور گفت‌وگو خواهد کرد.

اگرچه لوکاشنکو نیروهای خود را به اوکراین اعزام نکرد، اما به مسکو اجازه داد تا از خاک کشورش برای جنگ با اوکراین استفاده کند و از زمان آغاز جنگ تاکنون، بارها با پوتین دیدار کرده است.

دو کشور از آن زمان، چندین مانور نظامی مشترک انجام دادند و لوکاشنکو ژوئن گذشته طی اقدامی که به شکل گسترده توسط غرب محکوم شد، اجازه داد از خاک کشورش به عنوان پایگاهی برای تسلیحات هسته‌ای روسیه استفاده شود.

واکنش زلنسکی

از سویی نیروی هوایی اوکراین در «تلگرام» اعلام کرد که روسیه شامگاه شنبه با 19 موشک مختلف از زمین، دریا و هوا، بندر اودسا مشرف به دریای سیاه را هدف قرار داد که 9 فروند از این موشک‌ها منهدم شدند.

به گفته مسئولان اوکراینی، این موشک‌‌پرانی‌ها، موشک‌های بالستیک «اسکندر»، «اونیکس» و «کالیبر» را شامل شد.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین یکشنبه پس از حمله موشکی مسکو به بندر تاریخی اودسا که منجر به کشته‌شدن یک نفر و صدمه به کلیسای جامع ارتدکس شد، قول داد که نیروهای روسیه، پاسخ لازم را دریافت خواهند کرد.

زلنسکی گفت: «شلیک موشک‌ها علیه شهرهای غیرنظامی، ساختمان‌های مسکونی و کلیسای جامع، بی‌تردید با پاسخ تلافی‌جویانه علیه تروریست‌های روسی مواجه خواهد شد و آنها این پاسخ را احساس خواهند کرد.»

حملات مداوم روسیه، شهر بندری اودسا را هدف قرار می‌دهد که مرکز تاریخی آن در فهرست میراث جهانی در خطر «یونسکو»، ثبت شده است.

این حمله جدید شبانه همچنین در پی حمله پهپادی اوکراین انجام شد که طی آن یک انبار مهمات در شبه‌جزیره کریمه منفجر شد و تخلیه ساکنان مناطق اطراف و توقف تردد راه‌آهن در این شبه جزیره را ایجاب کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید