کی‌یف: 5 هزار نیروی «واگنر» وارد بلاروس شدند

لهستان با اعلام آمادگی و استقرار نیروهای خود در مرز با بلاروس تاکید کرد که برای سناریوهای گوناگون آماده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اوکراین از ورود حدود 5000 عضو گروه شبه‌نظامی خصوصی «واگنر» به بلاروس خبر داد.

سرهنگ آندری دمچنکو، سخنگوی ستاد مرزبانی اوکراین، شنبه 31 تیر اعلام کرد که نیروهای دفاعی این کشور برای هرگونه شرایط اضطراری از جمله ممانعت از اقدامات تحریک‌آمیز مرزی، آمادگی دارند.

دمچنکو گفت: «خاطرنشان می‌کنم که اوکراین هر اقدام ضروری برای تضمین امنیت کشور به‌دلیل حضور مزدوران در یک کشور همسایه را انجام می‌دهد.»

او افزود: «ما بر اساس این موضوع اقدام کرده و مرزهایمان را با تجهیزات لازم تقویت می‌کنیم.»

آمادگی لهستان

لهستان روز گذشته، با اعلام آمادگی و استقرار نیروهای خود در مرز با بلاروس تاکید کرد که برای «سناریوهای گوناگون متناسب با سیر تحول اوضاع»، آماده است.

به گزارش خبرگزاری داخلی لهستان، زبیگنیو هافمن، دبیر کمیته امنیتی این کشور، جمعه اعلام کرد که به‌دلیل تهدیدات احتمالی مرتبط با حضور گروه «واگنر» در بلاروس، تشکیلات نظامی از غرب این کشور به شرق منتقل می‌شود.

به گزارش روزنامه بریتانیایی «ایندیپندنت»، مواضع ورشو در ارتباط با انتقال حدود 1000 سرباز لهستانی به سمت مرز در اوایل ماه جاری بیان شد.

تمرین‌های نظامی

به گزارش «خبرگزاری فرانسه»، وزارت دفاع بلاروس پنج‌شنبه در «تلگرام» اعلام کرد که ظرف یک هفته، یگان‌های نیروهای ویژه بلاروس و نمایندگانی از سوی گروه «واگنر» برای انجام ماموریت‌های رزمی در سایت آموزشی برتسکی در نزدیکی مرز با لهستان، تمرین خواهند کرد.

مینسک همچنین تصاویری از مربیان نقابدار «واگنر» منتشر کرد که به سربازان بلاروس برای استفاده از خودروهای زرهی و پهپادها آموزش می‌دهند.

یوگنی پریگوژین، فرمانده گروه «واگنر» نیز چهارشنبه در یک کلیپ ویدیویی ظاهر شد و ضمن خوش‌آمد به جنگجویان خود در بلاروس، به آنها گفت که در حال حاضر، در جنگ کرملین علیه اوکراین شرکت نخواهند کرد.

او توضیح داد که روند گردآوری نیرو همزمان با آموزش ارتش بلاروس برای تمرکز بر آفریقا، در حال اجرا است.

بر اساس ادعای واردشده در پست یکی از فرماندهان ارشد «واگنر»، معروف به «مارکس» که توسط کانال تلگرامی «واگنر» بازنشر شد، بیش از 10 هزار جنگجو «به بلاروس رفته یا خواهند رفت»، اگرچه حصول اطمینان از درستی این اظهارات، دشوار است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید