لندن پناهجویان را در کشتی «بیبی استکهلم» اسکان می‌دهد

این اقدام بریتانیا با انتقادات بسیار شدیدی مواجه شد به‌ویژه آن که آلمان و هلند پیشتر از این کشتی برای پناه‌دادن به افراد بی‌خانمان و پناهجویان استفاده کرده بودند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پس از ورود کشتی «بیبی استکهلم» به بندر پورتلند بریتانیا در ساحل کانال مانش با حدود 500 پناهجو، تصمیم مقامات بریتانیایی برای نگه داشتن این پناهجویان در آن، به شدت جنجال‌برانگیز شده است.

به گزارش «فرانس‌پرس»، این تصمیم با انتقاد شدید سازمان‌های حقوق بشری مواجه شد که این اقدام را ظالمانه و نقض کرامت انسانی پناهجویان دانستند.

کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، با محکوم‌کردن قوانین جدید، آنها را نقض قوانین بین‌المللی توصیف کرد که پناهندگان را در معرض خطرات جدی قرار می‌دهد.

همزمان با پهلوگیری کشتی مذکور در پورتلند، تظاهرات اعتراضی در این بندر سازماندهی شد. طرح‌ دولت برای اسکان مهاجران در پایگاه‌های نظامی یا مکان‌های دیگر که واکنش منفی اهالی و مقامات محلی آن مناطق را به دنبال داشت، باعث شد دولت بریتانیا نسبت به این اعتراضات واکنش نشان دهد.

زندان شناور

وزارت کشور بریتانیا با اعلام این که این کشتی بحث‌برانگیز «زندان شناور» نیست، تاکید کرد ، پناهجویانی که در کشتی خواهند ماند تا حدی از آزادی رفت و آمد برخوردار خواهند بود.

این کشتی که شامل اتاق‌هایی با تخت‌های دوطبقه، فضاهای مشترک برای تماشای تلویزیون، سالن بدنسازی و رایانه است، جمعه 30 تیر در معرض مشاهده خبرنگاران قرار گرفت و اسکان پناهجویان در آن از هفته آینده آغاز می‌شود.

لیان بالک، مسئول اسکان در وزارت کشور بریتانیا گفت: «مهاجران می‌توانند هر طور که بخواهند تردد کنند اما مسئولان، حصاری را ایجاد کردند تا به فکر ورود به بندر نیفتند.»

بالک با تاکید بر این که باید از امنیت مهاجران اطمینان یافت، خروج آنها از این مکان را نامحتمل دانست زیرا درخواست پناهندگی آنها هنوز در حال بررسی است.

به گفته او، تیمی متشکل از 60 کارمند برای نگهداری و تهیه غذا در محل حضور خواهند داشت و 18 نفر از نیروهای امنیتی از کشتی محافظت می‌کنند و یک اتوبوس هم برای سفر به شهرک همجوار برای آنها در نظر گرفته شده است.

مهاجرت غیرقانونی

ریشی سوناک، نخست‌وزیر محافظه‌کار بریتانیا، از زمان روی کار آمدن، مبارزه با مهاجرت غیرقانونی را تحت عنوان وعده‌های داده شده هنگام خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا و مقابله با افزایش شمار مهاجران واردشده از طریق کانال مانش، در اولویت قرار داده است.

در همین رابطه، به منظور کاهش هزینه‌های اسکان پناهجویان در هتل‌ها که در حال حاضر از سوی دولت پرداخت می‌شود، مقرر شد از یک کشتی پهلوگرفته در بندر پورتلند بریتانیا در ساحل مانش استفاده شود.

این اقدام با انتقادات بسیار شدیدی مواجه شد که دولت بریتانیا سعی در توجیه آن کرد، به‌ویژه آن که آلمان و هلند پیشتر از این کشتی برای پناه‌دادن به افراد بی‌خانمان و پناهجویان استفاده کرده بودند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید