تاکید مجدد مسکو؛ همه ابزارها را برای دفاع از بلاروس به‌کار خواهیم گرفت

بوریس گریزلوف: مقامات لهستانی و عموم غربی‌ها بدانند که مسکو و مینسک برای مقابله با هر گونه تهدیدی صرف‌نظر از نوع و حجم آن، آمادگی دارند. و همه فرصت‌ها برای چنین اقدامی مهیا است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از آماده‌باش و استقرار بیشتر نیروهای لهستانی در مرز با بلاروس به دنبال تحرکات شبه‌نظامیان واگنر در این مناطق، که پاسخ تهدید‌آمیز پوتین علیه غرب و لهستان و اتهام او علیه آنها به توطئه‌چینی برای تصرف بخش‌هایی از خاک اوکراین را در پی داشت، مقامات لهستانی در اقدامی دیگر با احضار سفیر روسیه در ورشو مراتب اعتراض خود به اظهارات تهدید‌آمیز پوتین را به وی ابلاغ کردند.

در تازه‌ترین تحول در این زمینه سفیر روسیه در بلاروس نیز با تکرار موضع کشورش بر تعهد مسکو در به‌کارگیری همه راهکارها و ابزارهای در دست برای دفاع از بلاروس تاکید کرد.

بوریس گریزلوف، سفیر روسیه در مینسک شنبه 31 تیر ضمن تاکید بر موضع پوتین برای دفاع از بلاروس در برابر تهدیدهای لهستان و غرب، گفت: «مقامات لهستانی و عموم غربی‌ها بدانند که مسکو و مینسک برای مقابله با هر گونه تهدیدی صرف‌نظر از نوع و حجم آن، آمادگی دارند. و همه فرصت‌ها برای چنین اقدامی مهیا است».

اقدامات خصمانه نیست

او در عین حال با بیان این که نمی‌توان اقدامات اخیر مقامات لهستانی را تدارک برای اقدامات خصمانه گسترده توصیف کرد، گفت: «لهستان طرح‌هایی را برای تقویت حضور نظامی خود در مرز با بلاروس و ایجاد استحکامات دفاعی جدید در آن مناطق اعلام کرده است».

او همچنین گفت:« از نقطه‌نظر علوم نظامی نمی‌توان اقدامات و اظهارات اخیر مقامات لهستانی را به عنوان آمادگی برای اقدامات تحریک‌آمیز یا اقدامات خصمانه گسترده ارزیابی کرد».

سفیر روسیه در بلاروس در ادامه اظهارات مطبوعاتی خود گفت که کمتر از هزار سرباز و نزدیک به 200 جنگ‌افزار و دو تیپ مکانیزه علاوه بر یگان‌هایی که عملا در امتداد مرزها حضور دارند مستقر شده است.

پیش‌تر بلاروس اعلام کرد که جنگجویان گروه روسی واگنر همراه با نیروهای ویژه بلاروسی در چند مایلی از مرزهای لهستان در حال تمرین و گذراندن آموزش‌های نظامی هستند.

در پاسخ به این تحرکات گروه واگنر در مجاورت مرزهای خود، لهستان بر تعداد نیروهایش در امتداد مرز با بلاروس افزوده و تاکید کرد که بنا بر تحولات اوضاع برای مقابله با هر گونه سناریویی آماده است، که این موضع‌گیری ورشو، خشم پوتین را برانگیخته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید