ارمنستان درباره وقوع جنگی «جدید» با جمهوری آذربایجان در قره‌باغ هشدار داد

تعامل دیپلماتیک فزاینده اتحادیه اروپا و ایالات متحده در قفقاز، خشم روسیه را که به‌عنوان قدرت منطقه‌ای در آن منطقه، منافعی برای خود تعریف کرده، برانگیخته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان، جمعه 30 تیر در مورد خطر وقوع جنگ جدیدی با جمهوری آذربایجان هشدار داد و باکو را به «نسل کشی» در منطقه مورد مناقشه «قره‌باغ» کوهستانی متهم کرد.

پاشینیان به «خبرگزاری فرانسه» گفت: «تا زمانی که معاهده صلح امضا نشده و چنین معاهده‌ای به تصویب پارلمان‌های دو کشور نرسیده باشد، البته وقوع جنگ (جدید) (با آذربایجان) بسیار محتمل است.»

این اظهارات نخست وزیر ارمنستان در حالی مطرح می‌شود که تنش‌ها در اوایل ماه ژوئیه پس از آن تشدید شد که آذربایجان به طور موقت کریدور لاچین، تنها جاده‌ای که قره باغ کوهستانی را به ارمنستان متصل می‌کند را بست.

بسته شدن این راه باعث نگرانی‌هایی از سوی فرانسه و ایالات متحده شده که در مورد یک بحران انسانی در منطقه درباره کمبود غذا، دارو و سوخت هشدار داده‌اند.

پاشینیان در مصاحبه‌ای که جمعه با خبرگزاری فرانسه انجام داد با اشاره به بحران قره‌باغ گفت: «ما در مورد آماده‌سازی برای نسل‌کشی صحبت نمی‌کنیم، بلکه درباره یک روند مداوم نسل‌کشی صحبت می‌کنیم.»

تعامل دیپلماتیک فزاینده اتحادیه اروپا و ایالات متحده در قفقاز، روسیه را که به‌عنوان قدرت منطقه‌ای در آن منطقه، منافعی برای خود تعریف کرده، عصبانی کرده است.

از آنجایی که آخرین دور مذاکرات صلح در 15 ژوئیه در بروکسل نتوانست به موفقیت دست یابد، پاشینیان گفت که هم غرب و هم روسیه نیاز به افزایش فشار بر باکو برای رفع محاصره قره‌باغ کوهستانی دارند.

او ادامه داد: «اگر بر اساس منطق برخی از محافل در غرب، روسیه به دلیل انجام ندادن تعهدات خود، تمام انتظارات ما را برآورده نمی‌کند، روسیه نیز در مورد غرب به ما همین را می‌گوید.»

قره باغ در مرکز یک مناقشه چند دهه‌ای بین دو کشور ارمنستان و جمهوری آذربایجان بوده و دو جنگ بر سر این قلمرو کوهستانی در دهه 1990 و 2020 رخ داده است.

در پی ماه‌ها درگیری مرگبار بین دو کشور همسایه، در پاییز 2020، یک توافق آتش‌بس با میانجیگری روسیه باعث شد ارمنستان بخش‌هایی از سرزمین‌هایی را که برای دهه‌ها تحت کنترل داشت به جمهوری آذربایجان واگذار کند.

این در حالی رخ داد که مسکو نیروهای حافظ صلح را در کریدور لاچین مستقر کرد تا از عبور و مرور آزاد بین ارمنستان و قره باغ اطمینان حاصل کند.
ناظران می‌گویند که جنگ و تنش میان دو جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر سر این منطقه کوهستانی تاکنون ادامه داشته‌ و امضای یک معاهده صلح، در چشم‌اندازی دور باقی مانده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید