«پنتاگون» دستور استقرار تجهیزات نظامی بیشتر در خاورمیانه را صادر کرد

پنتاگون: نیروهای آمریکایی بیشتری در پاسخ به تلاش‌های اخیر ایران برای تهدید جریان آزاد تجارت در تنگه هرمز و آب‌های اطراف آن به منطقه اعزام می‌شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت دفاع آمریکا، در واکنش به تلاش‌های اخیر ایران برای توقیف نفت‌کش‌های تجاری در منطقه، از استقرار تجهیزات نظامی جدید در خاورمیانه خبر داد.

لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده، پنج‌شنبه 29 تیر، دستور استقرار یک «گروه آمادگی آبی خاکی/ واحد اعزامی دریایی» (ARG/MEU) را به منطقه داد. این امر علاوه بر جنگنده‌های اف-35، اف-16 و ناوشکن حامل موشک هدایت‌شونده، یو اس اس توماس هادنر بود که به منطقه اعزام شدند.

فرماندهی مرکزی ایالات متحده، «سنتکام» در بیانیه‌ای گفت که این واحد آبی-خاکی برای هوانوردی و نیروی دریایی ایالات متحده «انعطاف‌پذیری و قابلیت بیشتری را در منطقه فراهم می‌کند».

ژنرال اریک کوریلا، رئیس سنتکام، گفت که ایالات متحده متعهد به دفاع از آزادی کشتیرانی در خاورمیانه است.

او گفت: «این نیروهای اضافی قابلیت‌های منحصربه‌فردی را ارائه می‌کنند که در کنار کشورهای شریک ما در منطقه، از جریان آزاد تجارت و حفظ نظم بین‌المللی مبتنی بر قوانین حمایت و از فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران در منطقه جلوگیری می‌کند».

پنتاگون گفت که به همکاری با شرکای همفکر خود که به جریان آزاد تجارت متعهد هستند، ادامه خواهد داد و اقدامات هماهنگی را علیه تهدیدات علیه نظم بین‌المللی مبتنی بر قوانین انجام خواهد داد.

از سویی، آبرام پیلی، مسئول نمایندگی ویژه آمریکا در امور ایران، امروز در اظهاراتی درباره لغو میزبانی نشست شورای بین‌المللی دریانوردی در تهران گفت: «کشوری که به‌طور تحریک‌آمیز به کشتی‌های تجاری خارجی که در حال حمل‌ونقل قانونی‌ هستند حمله می‌کند، آن‌ها را توقیف کرده و مورد آزار قرار می‌دهد، نمی‌تواند میزبان روز جهانی دریانوردی باشد.»

نیروهای دریایی ایران طی هفته‌های گذشته چندین کشتی و نفتکش‌ را به اتهام حمل قاچاق فرآورده‌های نفتی در خلیج توقیف کرده‌اند.

پیشتر یک مقام نظامی آمریکا فاش کرده بود که ایالات متحده در پایان هفته جاری جنگنده‌های اف-16 را در منطقه خلیج مستقر می‌کند تا پوشش هوایی کشتی‌ها در تنگه هرمز را فراهم و از توقیف آنها توسط ایران جلوگیری کند.

این مقام آمریکایی اشاره کرد که بین ایران، سوریه و روسیه هماهنگی فزاینده‌ای برای وادار کردن نیروهای آمریکایی به ترک مراکز تمرکز خود در شمال سوریه وجود دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید