هشدار سئول به پیونگ‌یانگ: هرگونه حمله اتمی «پایان کار» رژیم کیم خواهد بود

کره شمالی سال گذشته قانونی تصویب کرد که بر اساس آن طیفی از سناریوها برای استفاده از تسلیحات هسته‌ای در مقابله با تهدیدها از جمله حملات پیشگیرانه را شامل می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از تهدید کره شمالی پیرامون پاسخ هسته‌ای به استقرار نیرو و تجهیزات نظامی فزاینده آمریکا در شبه جزیره کره، سئول به پیونگ‌یانگ هشدار داد که استفاده از تسلیحات هسته‌ای، به معنای «پایان» کار رژیم کیم جونگ اون خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزارت دفاع کره جنوبی، جمعه 30 تیر در بیانیه‌ای اعلام کرد، همانطور که سئول و واشینگتن پیشتر «به وضوح» تاکید کردند، «هر گونه حمله اتمی علیه این هم‌پیمانی با پاسخ فوری، کوبنده و قاطع مواجه خواهد شد» و اگر این اتفاق بیفتد، «رژیم کره شمالی پایان کار خود را شاهد خواهد بود.»

در این بیانیه آمده است که پهلوگرفتن زیردریایی آمریکایی در بوسان، در جنوب این کشور، صرفا یک «پاسخ دفاعی مشروع» به تهدیدات هسته‌ای دائمی پیونگ‌یانگ است.

وزارت دفاع کره جنوبی افزود: «کره شمالی تنها کشوری است که قانون سیاست نیروهای هسته‌ای را که بر حملات پیش‌دستانه غیرقانونی تاکید دارد، تصویب کرده است.»

این بیانیه خاطرنشان کرد که پیونگ‌یانگ در حال انجام «مانورهای تهاجمی پیشگیرانه و اعلام تهدید حملات هسته‌ای» علیه هم‌پیمانی سئول و واشینگتن است.

کانگ سون نام، وزیر دفاع کره شمالی، پنجشنبه اعلام کرد که حضور یک زیردریایی آمریکایی با قابلیت حمل تسلیحات هسته‌ای در آب‌های کره جنوبی در هفته جاری، می‌تواند استفاده پیونگ‌یانگ از تسلیحات هسته‌ای را توجیه کند.

در جریان سفر یون سوک یول، رئیس جمهوری کره جنوبی به واشینگتن در ماه آوریل، درباره اعزام زیردریایی مذکور تصمیم گرفته شد. طی این سفر، روسای جمهوری کره جنوبی و آمریکا در مورد پیامد توسل به تسلیحات هسته‌ای، به پیونگ‌یانگ هشدار دادند.

آخرین بار در سال 1981 آمریکا به استقرار یک زیردریایی با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای در کره جنوبی اقدام کرد.

بازداشت سرباز آمریکایی

از سویی، گمان می‌رود ترویس کینگ، سرباز آمریکایی سه‌شنبه پس از عبور از مرز هنگام بازدیدی گردشگری از منطقه خالی از سلاح، در بازداشت کره شمالی به سر می‌برد و پیونگ‌یانگ تاکنون هیچ اظهارنظری در این خصوص منتشر نکرده است.

رژیم کره شمالی در گذشته نیز اتباع آمریکایی را دستگیر و از آنها به عنوان ابزاری برای چانه‌زنی استفاده کرده است.

کره شمالی سال گذشته قانونی تصویب کرد که بر اساس آن طیفی از سناریوها برای استفاده از تسلیحات هسته‌ای در مقابله با تهدیدها از جمله حملات پیشگیرانه را شامل می‌شود

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید