سازمان ملل: تداوم حملات روسیه در دریای سیاه امنیت غذایی جهان را تهدید می‌کند

بلینکن: آمریکا به همراه متحدان خود تعدادی از گزینه‌ها را برای ازسرگیری صادرات غلات اوکراین بررسی خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

سازمان ملل متحد در واکنش به تشدید درگیری‌های نظامی در دریای سیاه به‌دنبال خروج مسکو از توافق صادرات غلات، حملات روسیه علیه تاسیسات بندری و سیلوهای نگهداری غلات صادراتی اوکراین در دریای سیاه را «غیرقابل قبول» و «تهدیدی علیه امنیت غذایی جهان» دانسته و درباره تداوم چنین رویکردی هشدار داد.

از سویی سرگئی ورشینین معاون وزیر امور خارجه روسیه، جمعه، 30 تیر اوکراین را متهم کرد که از کریدور غلات دریای سیاه برای «حملات تروریستی»، از جمله تخریب پل کریمه که در اوایل هفته جاری رخ داد، استفاده کرده است.

به گزارش «رویترز»، ورشینین که در یک نشست خبری درباره تصمیم روسیه برای خروج از قرارداد غلات دریای سیاه صحبت می‌کرد، اوکراین را متهم کرد که برای دومین بار است که از این کریدور که قرار بوده تامین مواد غذایی برای جهان را تضمین کند، برای تضعیف روسیه بهره برده است.

اظهارات این دیپلمات روس در حالی مطرح می‌شود که پیشتر وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که ناوگان دریای سیاه این کشور در یک تمرین شلیک مستقیم موشک، شلیک به اهداف سطحی را تمرین کرده است.

این اقدامات نیروهای روسی دو روز پس از آن صورت گرفته که روسیه هشدار داده بود کشتی‌هایی که به سمت بنادر اوکراین در دریای سیاه می‌روند، را اهدافی نظامی تلقی می‌کند.

روسیه اوایل هفته جاری پس از خروج از قرارداد غلات دریای سیاه در روز دوشنبه هشدار خود را صادر کرد و ضمانت‌های امنیتی کشتی‌های حامل غلات اوکراینی را لغو کرد.

کی‌یف متعاقباً اعلام کرد که می‌خواهد یک مسیر موقت کشتی‌رانی برای تلاش و ادامه صادرات غلات خود ایجاد کند، که باعث شد روسیه هشدار دهد که هر کشتی که به بنادر دریای سیاه اوکراین سفر کند را حامل محموله‌های نظامی تلقی خواهد کرد.

در همین باره، وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «براساس طرح آموزشی رزمی نیروهای ناوگان دریای سیاه، خدمه قایق موشک‌انداز ایوانووتس اقدام به شلیک مستقیم موشک‌های کروز ضد‌کشتی به سمت یک شناور هدف کردند.»

در تازه‌ترین اقدامات مسکو پس از خروج از توافق صادرات غلات و حملات آن به تاسیسات بندری اوکراین، وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که ناوگان آن در دریای سیاه به بازرسی و تفتیش همه کشتی‌ها دست خواهد زد.

واکنش آمریکا

در واکنش به اقدامات تنش‌‌‌‌‌‌آمیز روسیه، آنتونی بلینکن وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا اعلام کرد که کشورش به همراه متحدان خود تعدادی از گزینه‌ها را برای ازسرگیری صادرات غلات اوکراین بررسی خواهد کرد.

محکومیت حمله به تاسیسات بندری اوکراین

سازمان ملل متحد، جمعه 30 تیر، تداوم حملات روسیه علیه تاسیسات بندری و سیلوهای غلات صادراتی در بنادر اوکراین در دریای سیاه را «تهدیدی علیه امنیت غذایی جهان» دانسته و محکوم کرد.

رزماری دی‌کارلو، سومین مقام ارشد سازمان ملل متحد و جانشین دوم دبیرکل این سازمان در نشست شورای امنیت گفت: «ما اکنون شاهد ضربه بیشتر به امنیت غذایی جهانی هستیم، زیرا روسیه برای چهارمین روز متوالی بنادر دریای سیاه اوکراین در اودسا، چورنومورسک و میکولایف را با موشک و پهپاد هدف قرار داده و زیرساخت‌های بندری، تأسیسات و ذخایر غلات را نابود کرده است.»

امیدواری ترکیه به بازیابی توافق

همزمان رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه که در شکل‌گیری توافق صادرات غلات دریای سیاه نقش تاثیرگذاری داشته، نیز گفت که امیدوار است با صحبت کردن با پوتین، نظر او تغییر کند.

به گزارش «رویترز»، شبکه‌های تلویزیونی ترکیه روز جمعه گزارش دادند که طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه گفت که مذاکرات برنامه‌ریزی شده او با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه می‌تواند به احیای ابتکار صادرات غلات دریای سیاه منجر شود و از کشورهای غربی خواست تا خواسته‌های روسیه را در نظر بگیرند.

اردوغان که در پروازی که از سفر به کشورهای خلیج و شمال قبرس بازمی‌گشت، به خبرنگاران گفت: «خاتمه قرارداد غلات دریای سیاه یک سری پیامدها از افزایش قیمت جهانی مواد غذایی تا کمبود در مناطق خاص و به طور بالقوه منجر به موج‌های جدید مهاجرت خواهد داشت.»

او تاکید کرد: «من معتقدم که با گفت‌وگوی کامل با پرزیدنت پوتین در مورد این موضوع می‌توانیم تداوم این تلاش انسان‌دوستانه را تضمین کنیم.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید