آماده‌باش نیروهای لهستانی در واکنش به تحرکات مرزی واگنر در بلاروس

دبیر کمیته امنیتی لهستان: آموزش نظامی یا تمرین‌های مشترک ارتش بلاروس و گروه واگنر بدون شک یک اقدام تحریک‌آمیز است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

«پی‌ای‌‌پی»، خبرگزاری دولتی لهستان، جمعه، 30 تیر به نقل از کمیته امنیتی لهستان اعلام کرد که دبیر این کمیته در نشستی در روز چهارشنبه تصمیم گرفت به دلیل حضور و تحرکات مرزی گروه واگنر در بلاروس، واحدهای نظامی را به شرق کشور منتقل کند.

به گزارش «رویترز»، یوگنی پریگوژین، فرمانده گروه نظامی روسی واگنر، چهارشنبه، 28 تیر در ویدیویی به جنگجویان خود در بلاروس خوش‌آمد گفته و به آنها اعلام داشت که در حال حاضر دیگر در جنگ اوکراین شرکت نخواهند کرد، اما به آنها دستور داد تا در حین آموزش نظامی دادن به ارتش بلاروس، نیروی خود را برای اعزام به آفریقا سازماندهی کنند.

روز پنج‌شنبه، وزارت دفاع بلاروس اعلام کرد نیروهای واگنر آموزش نیروهای ویژه بلاروس را در محدوده نظامی تنها چند مایلی از مرز با لهستان که عضو پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» است، آغاز کرده‌اند.

زبیگنیو هافمن، دبیر کمیته امنیتی لهستان به «پی‌ای‌پی» گفت: «آموزش یا تمرین‌های مشترک ارتش بلاروس و گروه واگنر بدون شک یک اقدام تحریک‌آمیز است.»

او ادامه داد: «کمیته، تهدیدات احتمالی مانند جابجایی واحدهای گروه واگنر را تجزیه و تحلیل کرده و بنابراین، وزیر دفاع ملی و رئیس کمیته، ماریوش بلاشاک، تصمیم گرفته که تشکیلات نظامی ما را از غرب به شرق لهستان منتقل کند.»

«رویترز» به نقل از ساکنان شهرها و روستاهای نزدیک مرز لهستان با بلاروس نیز نوشت که پس از اعلام ورود گروه واگنر روسیه برای آموزش نیروهای ویژه بلاروس، صدای تیراندازی و هلیکوپترهایی را شنیده‌اند و این، نگرانی آنها را از رسیدن جنگ اوکراین به خاک کشورشان، تشدید می‌کند.

بلاشاک، وزیر دفاع لهستان اوایل این ماه گفت که لهستان انتقال بیش از 1000 نیرو به شرق این کشور را آغاز کرده است.
همچنین در آغاز ماه ژوئیه لهستان اعلام کرد که 500 پلیس را برای تقویت امنیت در مرز با بلاروس مستقر خواهد کرد.

گزارش‌های غیررسمی حاکی از تصمیم روسیه برای اعزام بیش از 10000 جنگجو به بلاروس است که بعضی هنوز به آن جا فرستاده نشده‌اند.

روسیه در حالی استقرار نیروهای لهستانی بیشتر در مرز شرقی این کشور با بلاروس را اقدامی «تهاجمی» توصیف کرده که وزارت دفاع لهستان می‌گوید که مرزهای این کشور امن است.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، روز جمعه گفت: «تجاوز لهستان یک واقعیت موجود است» و افزود: «چنین نگرش خصمانه نسبت به بلاروس و فدراسیون روسیه مستلزم توجه بیشتر ما است».

به گزارش روزنامه بریتانیایی «گاردین»، پوتین نیز پس از ابراز نگرانی لهستان و سایر کشورهای اتحادیه اروپا در مورد استقرار شبه‌نظامیان روسی واگنر در نزدیکی مرزهای خود، گفته است که روسیه از «همه ابزاری که در اختیار دارد» برای دفاع از بلاروس استفاده خواهد کرد.

پوتین در جلسه شورای امنیت روسیه با اظهاراتی تنش‌آمیز و تهاجمی مدعی شد که لهستان به دنبال حمله به بلاروس، متحد روسیه است و نخبگان آنها «رویای سرزمین‌های بلاروس» را در سر می‌پرورانند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید