موارد جدی گرمازدگی در امارات متحده عربی در حال افزایش است

آموزش عمومی در مورد علائم مرتبط با قرار گرفتن در معرض گرمای شدید بسیار مهم است که از جمله آن خستگی، سرگیجه، گرفتگی عضلات، حالت تهوع، تعریق، ضربان قلب سریع، ادرار تیره رنگ هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

پزشکان در امارات متحده عربی هشدار می‌دهند که با عبور دما از آستانه سوزان 50 درجه سانتی‌گراد، برای اولین بار در سال جاری بیماری‌های مرتبط با گرما مانند گرمازدگی در سراسر این کشور در حال افزایش است.

به گزارش «العربیه»، مرکز ملی هواشناسی، حداکثر دمای هوا در روزهای شنبه و یکشنبه در منطقه الظفره ابوظبی را 50.1 درجه سانتی‌گراد اعلام کرد.

الپا پراشانت مشرام، پزشک عمومی و رئیس بخش پزشکی عمومی در بیمارستان «Medeor» ابوظبی، به «العربیه» گفت که پزشکان در امارات شاهد افزایش بیمارانی هستند که از علائم ناشی از گرما رنج می‌برند.

افزایش گرما‌زدگان

او با بیان اینکه اخیراً تعداد موارد پزشکی مرتبط با گرما رو به افزایش بوده است، خاطرنشان کرد: «در حالی که در گذشته، بیشتر موارد مربوط به گرما خفیف بود، در سال‌های اخیر، شاهد افزایش تعداد موارد جدی‌تر مانند گرمازدگی بوده‌ایم. این احتمالاً به این دلیل است که مردم زمان بیشتری را در هوای آزاد در گرما می‌گذرانند.»

او گفت: «گروه‌های سنی و جمعیت‌شناختی خاصی وجود دارند که بیشتر در معرض مسائل بهداشتی مرتبط با گرما هستند. اینها شامل کودکان خردسال و افراد مسن می‌شود، گروه‌هایی که احتمال بیشتری برای تجربه بیماری‌های مرتبط با گرما دارند، زیرا زمان سخت‌تری برای تنظیم دمای بدن خود دارند.»

این پزشک هشدار داد که افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن مانند بیماری قلبی، دیابت و چاقی نیز در معرض خطر بیشتری هستند، همچنین افرادی که در فضای باز کار یا ورزش می‌کنند، زیرا احتمال بیشتری دارد که در معرض دما و رطوبت بالا قرار بگیرند که می‌تواند باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های مرتبط با گرما شود.

فراوان آب بنوشید

این پزشک گفت: «برای در امان ماندن از بیماری‌های مربوط به گرما، به ویژه در گرم‌ترین ماه‌های سال، ساکنان باید با نوشیدن مایعات فراوان آب مورد نیاز بدن خود را تامین کنند.»

او توصیه کرد: «حتی اگر احساس تشنگی نمی‌کنید، بنوشید. شما باید از فعالیت‌های شدید در گرم‌ترین‌ ساعات روز خودداری کنید.»

او تاکید کرد: «اگر لازم است فعال باشید، این کار را در اوایل صبح یا اواخر عصر که دمای هوا سردتر است، انجام دهید.

لباس‌های گشاد و رنگ روشن بپوشید تا بدنتان خنک بماند. اگر احساس گرما، سرگیجه یا حالت تهوع دارید، در یک مکان خنک استراحت کنید. برای محافظت از پوست در برابر اشعه‌های مضر خورشید از کرم ضدآفتاب استفاده کنید. از علائم و نشانه‌های بیماری‌های مرتبط با گرما آگاه باشید و اگر هر یک از علائم را تجربه کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید.»

بایجو فیضل، مشاور طب داخلی در بیمارستان «لایفکر» در مصفا، نیز به «العربیه» گفت که او شاهد افزایشی در تعداد بیماری‌های مربوط به گرما به ویژه در میان کارگران در فضای باز است.

این در حالی است که امارات متحده عربی از 15 ژوئیه تا 15 سپتامبر یک استراحت اجباری ظهر را برای کارگران در نظر گرفته است.

این سیاست، افراد را از انجام کار در خارج از ساعت 12:30 تا 3 بعد از ظهر منع می‌کند.
به گفته دکتر فیضل، بسیاری از این بیمارانی که با علائم بیماری‌های ناشی از گرما مراجعه می‌کنند، افراد میانسالی هستند که در خارج از خانه کار می‌کنند.

با این حال، دکتر فیضل گفت که او معتقد است که قانون«استراحت ظهر» در امارات باعث شده است که کارگران در فضای باز، مانند کسانی که در کارگاه‌های ساختمانی کار می‌کنند، در سال‌های اخیر کمتر به دنبال مراقبت‌های پزشکی اورژانسی برای بیماری‌های مربوط به گرما باشند.

ضرورت آگاهی‌بخشی

به اعتقاد او، اجرای دوره‌های استراحت اجباری در ساعات اوج گرما برای کارگران در فضای باز نقش مهمی ایفا کرده است.

علاوه بر این، آگاهی در میان کارگران در مورد اقدامات پیشگیرانه برای بیماری‌های مربوط به گرما بیشتر شده است. شرکت‌ها در حال سازماندهی کمپ‌های آگاه‌سازی هستند که به کارگران راهنمایی مناسب در زمینه پیشگیری و تشخیص زودهنگام علائم ارائه می‌کنند.

در روزهای گذشته امواج گرمای شدید در بسیاری از نقاط جهان گزارش شده است.

ایتالیا روز یکشنبه برای 16 شهر هشدار قرمز هوای گرم صادر کرد و هواشناسان هشدار دادند که دمای هوا در جنوب اروپا در روزهای آینده به بالاترین حد خود خواهد رسید.

دیپ باتاچاریا، پزشک عمومی در بیمارستان تخصصی کانادایی دبی، می‌گوید:« با ادامه افزایش دمای جهانی، امارات متحده عربی (امارات متحده عربی) با افزایش مشکلات بهداشتی مرتبط با گرما مواجه است. این پدیده منحصر به امارات نیست. این یک نگرانی جهانی است.»

در حالی که همه افراد در معرض مسائل بهداشتی مرتبط با گرما هستند، گروه‌های سنی و جمعیت‌شناسی خاص آسیب‌پذیرتر هستند. دمای بالای امارات متحده عربی، همراه با اثرات تغییرات آب و هوایی، خطر ابتلا به مسائل بهداشتی مرتبط با گرما را افزایش می‌دهد.
آموزش عمومی در مورد علائم مرتبط با قرار گرفتن در معرض گرمای شدید بسیار مهم است.
خستگی، سرگیجه، گرفتگی عضلات، حالت تهوع، تعریق، ضربان قلب سریع، ادرار تیره رنگ از جمله این عوامل هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید