روسیه کشتیرانی در دریای سیاه به سوی اوکراین را تهدید کرد

وزارت دفاع روسیه: کشتی‌های عازم اوکراین در دریای سیاه با «محموله‌های نظامی» تلقی خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در حالی که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه به امکان احیای توافق صادرات غلات از طریق دریای سیاه اشاره و ازسرگیری آن را به برآورده ساختن درخواست‌های کشورش مشروط کرده، وزارت دفاع روسیه علیه هر گونه کشتیرانی در دریای سیاه به سوی سواحل اوکراین هشدار داد.

در همین راستا وزارت دفاع روسیه چهارشنبه 28 تیر در موضعی تهدیدآمیز تاکید کرد که کشتی‌های عازم بنادر اوکراین در دریای سیاه «حامل محموله‌های نظامی» تلقی خواهد شد.

رئيس جمهوری روسیه نیز گفته چنانچه مطالبات مسکو برآورده شود روسیه به توافق صادرات غلات اوکراین از طریق دریای سیاه باز خواهد گشت.

پوتین، چهارشنبه ضمن اعلام بررسی امکان احیای توافق غلات، تاکید کرد که مسکو تنها در شرایطی که تمام مطالبات آن برآورده شود آمادگی بازگشت به توافق صادرات غلات اوکراین را خواهد داشت و در غیر این‌صورت تمدید این توافق دیگر بی‌معنا خواهد بود.

پوتین در بخش دیگری از اظهارات او که از تلویزیون رسمی روسیه پخش می‌شد کشورهای غربی را به استفاده ابزاری از توافق صادرات غلات اوکراین برای «باج‌گیری سیاسی» متهم کرد.

ریاست جمهوری اوکراین چهارشنبه پیشنهاد داد که گشت‌هایی بین‌المللی در دریای سیاه و بدون مشارکت روسیه جهت تسهیل صادرات غلات اوکراین، و رساندن آن به کشورهای جهان تشکیل شود.

در واکنش به این تحول روسیه ضمن «خطرناک برای دریانوردی» اعلام کردن برخی مناطق دریای سیاه، تاکید کرد که از ابتدای روز پنج‌شنبه 29 تیر هر کشتی حرکت کننده به سوی اوکراین را کشتی جنگی حامل تسلیحات، و کشورهای مرتبط با کشتی‌های عازم اوکراین را طرف درگیر در جنگ، تلقی خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید