رئیس سرویس مخفی بریتانیا مردم روسیه را به همکاری اطلاعاتی دعوت کرد

ریچارد مور: دورنمایی برای تسلط مجدد روسیه بر اوکراین وجود ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رئیس سرویس مخفی بریتانیا موسوم به «MI6»، روز چهارشنبه، 28 تیر از مردم روسیه به عنوان «روس‌های وحشت‌زده» یاد کرده و از آنها دعوت کرد تا در جنگ اوکراین، ضمن جاسوسی علیه کشورشان با بریتانیا همکاری کنند.

به گزارش «رویترز»، ریچارد مور، رئیس سرویس مخفی بریتانیا (SIS) طی سخنانی در سفارت بریتانیا در پراگ، با اعلام این مطلب، وضعیت اوکراین را به بهار پراگ در سال 1968 تشبیه کرد و گفت: «بسیاری از روس‌ها با همان معضلاتی دست و پنجه نرم می‌کنند که پیشینیان آنها در سال 1968 انجام دادند.»

او سپس افزود: «من از آنها دعوت می‌کنم تا کاری را که دیگران در این 18 ماه انجام داده‌اند، کرده و با ما دست در دست هم بدهند. درهای ما همیشه باز است. اسرار آنها نزد ما محفوظ خواهد بود و با هم برای پایان دادن به خونریزی تلاش خواهیم کرد.»

رئیس سرویس مخفی بریتانیا، شورش ماه گذشته «واگنر» را نشانه «شکاف‌‌های عمیق» در اطراف کرملین دانست و گفت که شورش مسلحانه یوگنی پریگوژین، بنیانگذار گروه مزدور واگنر، «زوال‌پذیری» و «استبداد ناپایدار» پوتین را آشکار کرد.

او افزود:«فکر نمی‌کنم برای نتیجه‌گیری درباره وجود شکاف‌های عمیق در نخبگان روسیه در اطراف پوتین به همه منابع MI6 نیاز داشته باشید.»

او تاکید کرد که دورنمایی برای تسلط مجدد روسیه بر اوکراین وجود ندارد.

مور، نسبت به ضد‌حمله اوکراین ابراز خوشبینی و تصمیم ایران برای تامین پهپاد برای مسکو را «بی‌وجدانی» توصیف کرد و گفت که «این اقدام باعث ایجاد نزاع‌های داخلی در بالاترین سطح در تهران شده است.»

او همچنین در مورد چالش‌های ناشی از هوش مصنوعی(AI) صحبت کرد و گفت که تیم‌های او از آن برای تقویت کار خود از جمله «مختل کردن تسلیحات روسیه» استفاده می‌کردند، اما رژیم‌های مستبد از آن «برای انتشار اخبار جعلی و اطلاعات نادرست استفاده می‌کنند.»

او همچنین پیش‌بینی کرد که سازمان‌های اطلاعاتی بریتانیا به طور فزاینده‌ای‌ به شواهد بسیاری در مورد نحوه استفاده کشورهای متخاصم از هوش مصنوعی در راه‌های مخرب، گستاخانه و غیراخلاقی دست خواهند یافت.

مور همچنین گفت که با وجود تمرکز بر روسیه، سرویس مخفی بریتانیا منابع خود را بیش از هر کشور دیگری، به چین اختصاص داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید