رئیس جمهوری چین به کیسینجر: پکن و واشنگتن بر سر یک دوراهی هستند

شی جین پینگ: نزدیکی آمریکا و چین نه تنها به نفع دو کشور بوده، بلکه جهان را نیز متحول کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین، ضمن استقبال از هنری کیسینجر، وزیر امور خارجه سابق آمریکا در پکن او را «دوست قدیمی» چین توصیف کرد.

کیسینجر خواستار روابط نزدیک میان واشینگتن و پکن که بر سر چندین موضوع، از حقوق بشر گرفته تا تجارت و امنیت ملی، اختلاف‌نظر دارند، شده است.

معمار نزدیکی تاریخی

هنری کیسینجر (100 ساله) معمار نزدیکی تاریخی بین پکن و واشنگتن در دهه 1970 است و در طول سال‌ها روابط نزدیکی با رهبران چین حفظ کرده است.

به گزارش رسانه‌های دولتی، رئیس جمهوری چین پنج‌شنبه 29 تیر به کیسینجر گفت: «مردم چین برای دوستی ارزش قائل هستند و ما هرگز دوست قدیمی خود و سهم تاریخی شما در تشویق توسعه روابط بین چین و ایالات متحده و دوستی بین مردم چین و آمریکا را فراموش نمی‌کنیم».

«جهان را تغییر داد»

شی جین پینگ همچنین گفت: «نزدیکی آمریکا و چین نه تنها به نفع دو کشور بوده، بلکه جهان را نیز متحول کرد».

رئیس جمهوری چین افزود: «جهان در حال حاضر شاهد تغییراتی است که در یک قرن گذشته مشاهده نشده است و نظام بین‌الملل دستخوش تغییرات عظیمی است.»

«بر سر دوراهی»

وی همچنین گفت: «چین و آمریکا دوباره بر سر دوراهی قرار گرفته‌اند و دو طرف یک‌بار دیگر باید انتخاب کنند».

در پاسخ، کیسینجر، وزیر خارجه سابق آمریکا، از پرزیدنت شی برای میزبانی از وی در ساختمان شماره پنج دیائویوتای ویژه استقبال رسمی از مقامات خارجی - جایی که او در آن در سال 1971 با نخست‌وزیر وقت چین ژو انلای ملاقات کرده بود، تشکر کرد.

این دیپلمات ارشد سابق آمریکایی گفت: «روابط دو کشور ما برای صلح جهانی و پیشرفت جوامع ما اساسی خواهد بود».

«دیپلمات افسانه‌ای»

هنری کیسینجر زمانی که پست مشاور امنیت ملی آمریکا را بر عهده داشت، در ژوئیه 1971 مخفیانه به پکن سفر کرد تا برای برقراری روابط دوجانبه و همچنین راه را برای سفر تاریخی ریچارد نیکسون، رئیس جمهوری وقت آمریکا به پایتخت چین در سال 1972 هموار کند.

باز کردن دروازه‌های واشینگتن به روی پکن، به شکوفایی چین که در آن زمان کشوری منزوی بود، منجر شد. چین اکنون اما دومین اقتصاد بزرگ جهان پس از ایالات متحده است.

کیسینجر، برنده جایزه صلح نوبل، از زمان ترک سمت خود، خدمات مشاوره تجاری در چین ارائه می‌کند و نسبت به هرگونه تغییر در سیاست ایالات متحده هشدار داده است.

سفر او طی هفته جاری با سفر جان کری، نماینده ایالات متحده در امور تغییرات اقلیمی همزمان شده است.
سفر کیسینجر به پکن همچنین پس از دو دیدار اخیر جانت یلن، وزیر خزانه‌داری و آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا به چین انجام می‌شود.

«بیش از 100 بازدید»

تلویزیون دولتی چین، (سی سی تی وی)گفت: «از سال 1971، دکتر کیسینجر بیش از 100 بار از چین بازدید کرده است».

کیسینجر به نقل از خبرگزاری «شینهوا» به وزیر دفاع چین «ژنرال لی شانگفو»، گفت:«در دنیای امروز، چالش‌ها و فرصت‌ها در کنار هم وجود دارند و هم آمریکا و هم چین باید سوءتفاهم‌ها را برطرف کنند، همزیستی مسالمت‌آمیز داشته باشند و از رویارویی اجتناب کنند.»

کیسینجر روز چهارشنبه 28 تیر با وانگ یی, دیپلمات ارشد چینی دیدار کرد و از او بابت «کمک‌های تاریخی‌اش در بهبود روابط بین چین و ایالات متحده» تشکر کرد.

وانگ یی گفت: «سیاست آمریکا در قبال چین به خرد دیپلماتیک به سبک کیسینجر و شجاعت سیاسی به سبک نیکسون نیاز دارد».

«جنایتکار محکوم نشده»

کیسینجر مدت‌هاست توسط نخبگان آمریکایی مورد تجلیل قرار گرفته و جایزه صلح نوبل را برای مذاکره در مورد آتش‌بس در ویتنام دریافت کرده است.

اما بسیاری کیسینجر را به دلیل نقش او در چندین رویداد، از جمله گسترش جنگ ویتنام به کامبوج و لائوس، حمایت از کودتا در شیلی و آرژانتین، و نیز چشم‌پوشی از جنایات گسترده‌ای که پاکستان در جریان جنگ استقلال بنگلادش در سال 1971 مرتکب شده، به عنوان یک «جنایتکار جنگی محکوم نشده» می‌دانند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید