الجزایر و چین در زمینه تقویت همکاری‌های امنیتی و دفاعی توافق کردند

چین ضمن استقبال از تمایل الجزایر برای پیوستن به گروه «بریکس» به همکاری و پشتیبانی متقابل با این کشور متعهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در چارچوب سفر رسمی عبدالمجید تبون، رئیس جمهوری الجزایر به چین و دیدار رسمی او با شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین در پکن، دو کشور توافق کردند ضمن حمایت متقابل از منافع اصلی‌شان، از حاکمیت و تمامیت ارضی یکدیگر محافظت کنند.

الجزایر و چین که شراکت تجاری قدیمی آن را به هم پیوند می‌دهد، سه‌شنبه 27 تیر توافق کردند که همکاری‌های فی‌مابین را در سایر زمینه‌ها از جمله امنیت و دفاع ملی تقویت کنند.

بر اساس بیانیه مشترکی که توسط وزارت خارجه چین منتشر شده، در چارچوب سفر رسمی عبدالمجید تبون، رئیس جمهوری الجزایر به چین و دیدار او در پکن با شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین، دو کشور به حمایت متقابل از منافع اصلی خود و محافظت از حاکمیت و تمامیت ارضی یکدیگر متعهد شدند.

الجزایر به دلیل قرار گرفتن در دریای مدیترانه برای چین از اهمیت استراتژیکی برخوردار است. روابط بین پکن و حزب حاکم؛ جبهه آزادیبخش ملی الجزایر، به اواخر دهه 1950 باز می‌گردد، زمانی که الجزایر به دنبال استقلال از فرانسه بود. در سال 2014، دو کشور روابط خود را به یک مشارکت راهبردی جامع ارتقا دادند و الجزایر اولین کشور عربی بود که چنین مشارکتی را با چین ایجاد کرد.

بر اساس این بیانیه مشترک، دو طرف همچنین بر تعمیق مشارکت راهبردی همه‌جانبه خود توافق کردند و بر لزوم همکاری تنگاتنگ سیاسی و امنیتی فی‌مابین تاکید کردند.

در بیانیه مشترک آمده است که چین و الجزایر توافق کردند که در زمینه مبارزه با سازمان‌های تروریستی افراطی در داخل مرزهای خود با یکدیگر همکاری کنند و از کشورهای دیگر مانند سومالی و سودان در تلا‌ش‌های امنیتی خود یاری رسانند.

تبون که برای اولین بار از زمان تصدی ریاست جمهوری الجزایر در سال 2019 به چین سفر می‌کند، گفت که کشورش آمادگی دارد تا مشارکت با چین را به منظور پیشبرد روند توسعه اقتصادی در الجزایر تقویت کند.

سفر تبون به پکن پس از سفر رسمی او در ماه گذشته به روسیه، انجام شد که طی آن او از ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه درخواست کرد تا از درخواست الجزایر برای عضویت در گروه کشورهای دارای اقتصادهای نوظهور شامل برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی «بریکس»، حمایت کند.در بیانیه مشترک چین و الجزایر آمده است که چین از تمایل الجزایر برای پیوستن به گروه بریکس استقبال می‌کند و از تلاش‌های آن برای دستیابی به چنین هدفی حمایت می‌کند.

شی جینگ پینگ با تاکید بر تداوم حمایت‌های متقابل چین و الجزایر در همه شرایط، از جمله زمینه‌های مورد علاقمندی برای همکاری فی‌مابین دو کشور را هوافضا، زیرساخت‌ها، پتروشیمی و انرژی‌های تجدیدپذیر اعلام کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید